Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Çiftleşir?

4.3/5 - (445 votes)

Renkleri, sesleri ve sempatik hareketleriyle, kimi zaman bizi eğlendiren kimi zaman yalnızlıkların bol haneli paydalarında kendimizi bulduğumuz muhabbet kuşları, ortamın dert dinleyen neşesidir çoğu zaman. Evinizde bir muhabbet kuşu besliyorsanız, muhabbet kuşunun sadece öten ve etrafta uçan bir kuş olmadığını da bilirsiniz. Heyecanımıza, üzüntümüze ve sevincimize çoğu zaman ortak olan, bir anlamda sırdaşınız, sevinçlerinizin ortağı olmaya can atan varlıklardır.

Ancak muhabbet kuşları da birer canlıdır ve tüm canlılar gibi canlılık özelliklerini gerçekleştirmek ve soylarının devamını sağlayabilmek için ürerler. Kendine benzeyen yavrular dünyaya getirerek soyun devamını sağlamaları, muhabbet kuşlarının çiftleşmelerine bağlıdır. Bu nedenle muhabbet kuşları da zamanı geldiğinde üremek için çiftleşecek ve soylarını devam ettirmek isteyeceklerdir.

Çiftleşmek İçin Erişkin Olmalılar

Tüm canlılar ve özellikle kuşlar için çiftleşmek, vücut yapılarının belli bir erişkinliğe ve güce ulaşmaları gerekir. Bu süre canlıların ortalama ömürlerine de bağlıdır. Daha uzun süre hayatta kalabilen canlıların erişkinliğe erişmeleri daha uzun sürerken, muhabbet kuşları gibi daha kısa bir ömre sahip canlılar için erişkinliğe ulaşma süresi biraz daha kısadır. Söz gelimi muhabbet kuşları 6 ile 8 aylıkken erişkinliğe ulaşır ve artık çiftleşmeye hazır bir olgunluktadır.

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Çiftleşir?

Erişkinliğe ulaşan muhabbet kuşları için çiftleşme isteği, daha çok güneş ışığıyla uyarıldıklarında ortaya çıkar. Bu nedenle erişkinliğe ulaşılan ilk bahar aylarında çiftleşme gerçekleşebilir. Ancak her bahar her muhabbet kuşu çiftinin çiftleşmesi anlamına gelmemektedir. Çünkü özellikle dişi muhabbet kuşları eş kabullenmekte oldukça seçici davranabilmektedir.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

Hemen tüm hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da çiftleşme isteği öncelikle kur çalışmalarıyla başlamaktadır. Daha istekli olan erkek muhabbet kuşu, bulduğu tüm fırsatları lehine çevirmek için tüm gün, hafta ya da ay boyunca, dişinin ilgisini çekmek için olmadık hareketler yapabilir. Erkek muhabbet kuşunun, her uçuşun sonunu dişinin yanına konmak için ayarlamak, kafesindeki ses çıkaran tüm objeleri ve özellikle çanı durmadan çalmak, dişinin yanına yaklaşmak, omzuna gagasıyla dokunmak, dişinin kuyruğunu gözüne kestirmek gibi, deyim yerindeyse kur diye tabir edilenlerin tamamını deneyerek amacına ulaşma ümidini sürekli güncel tutacak bir durumu ahvali vardır. Yaptığı tüm hareketlerinde ateşi başına çıkan erkek muhabbet kuşu, heyecandan göz bebekleri bile küçük noktalara dönüşebilir.

Dişi Muhabbet Kuşu Hazır Olmadan Çiftleşme Gerçekleşmez

Tüm bu haytalığın ve o ana kadar yapmaya çalıştığı tüm kur denemelerinin meyvesi, günler sonra da olsa erkek muhabbet kuşu tarafından alınacaktır. Dişi çiftleşmeye hazır olduğunda, başını arkaya uzatarak, kuyruğunu havaya kaldırır. Uzun süredir ateşi başına çıkmış erkek muhabbet kuşu mesajı aldığında dişinin üzerine çıkar ve birleşme birkaç saniye içinde gerçekleşir. Çiftleşme bittiğinde dişi oradan uçarak uzaklaşır.

Yorum Yaz

31 Yorum