Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Erkek Muhabbet Kuşu
3.5/5 - (115 votes)

 

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı düşündüğünüzden kolaydır. Yavru muhabbet kuşlarında tam bir gelişim olmadığı için bu ayrım zor olabilir.

Muhabbet Kuşlarının cinsiyeti genel olarak gagalarında bulunan cerelerinden anlaşılır. Üreme döneminde olup kızıştıklarında, hastalandıklarında veya normal zamanlarda özellikle dişilerin gagaları renk değiştirerek farklı bir görünüm kazanabilir.

Aşağıdaki resimlerde işaret edilen gaganın üzerindeki  yere muhabbet kuşlarında cere adı verilir. Bu cerenin rengi muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımını anlamak için kullanılır.

Fakat yazıyı okumadan baştan söyleyelim albino muhabbet kuşlarının (tamamı beyaz) yavrularında bu renkler tam zıt şekilde farklılık gösterebilir. Bu yüzden albino yavru alırken cinsiyet tayini yapmak zordur bilmenizde fayda var.

 

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı - hayvansitesi.com

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

 

Erkeklerin cereleri genelde mavi tonlarındadır. Üreme döneminde koyu mavi; normal zamanlarda, tüy dökme ve hastalık durumunda ise daha açık mavi tonlardadır. Yetişkin bir muhabbet kuşunun cere rengi mavi tonlarında ise kesinlikle erkek diyebilirsiniz.

Dişi Muhabbet Kuşlarının cere rengi ise, erkeklerin aksine farklı renklerde olabilmektedir. Cereleri beyaz, krem rengi, kahverengi ve hatta bazen mavi renge bürünebilir. Bazı dişi kuşların cerelerinin rengi açık mavi olabilmektedir. Bu durum hastalık veya tüy dökme zamanlarında görülür. Bunun dışında sağlıklı bir dişi Muhabbet Kuşu’nun cere rengi genellikle kahverengi olur. Üreme döneminde ise biraz daha koyulaşarak koyu kahverengi bir hale gelir.

Erkek Muhabbet Kuşu

Dişi Muhabbet Kuşu

Yavru Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşlarının yavru veya yetişkin olması cinsiyet tayininde bizlere bazı ipuçları verebilir.

Yavru Muhabbet Kuşlarının cere rengi krem rengi, açık mavi veya beyaz ise o kuş kesinlikle dişidir. Bununla beraber kuşun burun deliklerinin beyaz bir halkayla çevrili olması da dişi olduğunun göstergesidir. Eğer cerenin tamamı pembe veya mor renklerine sahipse o kuş, erkektir. Erkek Muhabbet Kuşları yetişkinliğe adım attıktan itibaren cere rengi maviye dönüşür.

 

Son olarak aşağıdaki resim sizlere yol göstermesi açısından faydalı olabilir.

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

 

Yorum Yaz

30 Yorum