Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Hastalıklar

4.3/5 - (14 votes)

Muhabbet Kuşlarının hastalanmamaları ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için iyi bir bakıma ihtiyaçları vardır. Bu konuda önemli olan hastalık daha başlamadan gerekli önlemlerin alınmasıdır. Hastalıkları önlemek için kafes düzenli olarak temizlenmeli, kafeste bulunan suluğun ve içindeki suyun temiz olmasına, verilen yemlerin kaliteli ve sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Öncelikle herhangi bir hastalık durumunda ilk yapılması gereken kuşun veteriner’e götürülmesidir.

Muhabbet Kuşlarında görülebilecek hastalıkların başlıcaları şunlardır:

Yaralanma

Muhabbet Kuşlarının kafese sıkışması veya serbest olarak dolaşırken cama çarpması gibi durumlarda görülür. Böyle bir durumda, yaralanmanın önem derecesine göre veterinere başvurmak gerekir.

Ayak ve Göz Kapağı İltihapları

Temas edilen yerin temiz olmaması sonucunda oluşur. Çeşitli merhemlerle tedavi edilir.

Soğuk Algınlığı

Ani ısı değişimi ve cereyan sonucunda oluşur. Belirtileri, aksırma ve soluma seslerinden anlaşılır. Muhabbet Kuşu, böyle bir durumda hareketsiz olarak durur ve yem yememeye başlar.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları

Bu hastalık kuşun dışkısının normalden farklı bir şekilde olması sonucu anlaşılır. İshal görülür. Ağır bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurur. İştahsızlık bir diğer belirtidir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden veterinere başvurmak gerekir.

Salmonella Hastalığı

Hastalığın temel nedeni kirliliktir. Bu hastalık Muhabbet Kuşlarına, bir başka kuştan geçebileceği gibi kirli sular ve bakımsız kafesler de sebep olabilir. Bu hastalığa yakalanan Muhabbet Kuşu, iştahsız olur ve hareketsiz durur. İshal olması da bir sonraki aşamadır. İlaç tedavisi uygulanmalıdır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz