Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

4.9/5 - (8 votes)

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz obezite, yalnızca insanlara özgü değil, kuşlarda da görebilen bir hastalık. Obezite, fazla kilo, şişmanlık olarak da adlandırılan kuşlarda yağlanma sorunları, muhabbet kuşlarında ve küçük papağan türlerinde kafes ortamında sıkça görülebiliyor.

Muhabbet kuşlarında yağlanma, çoğunlukla yumurtlama döneminde dişi muhabbet kuşlarında görülür. Sağlıklı bir üreme sezonu geçiren muhabbet kuşlarında kuluçka dönemi bu yağlanmaların kendiliğinde geçmesini sağlar. Ancak dişi muhabbet kuşunuz üreme dönemini boş geçer, sağlıklı bir yumurtlama gerçekleştiremezse, yağlanma ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Neden Oluşur?

Tüm canlılar gibi muhabbet kuşlarında da vücudun ihtiyacı olan enerji gereksiniminden fazla besin tüketimi ve bu besinlerin vücutta yakılabilmesi için daha az enerji harcamaları şişmanlığa ve vücutlarında yağlanma sorunlarına neden oluyor. Muhabbet kuşlarının yaşam alanlarının küçük kafesler olduğu düşünüldüğünde, tükettiklerinden daha az enerji harcamaları obezite sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Nasıl Teşhis Edilir?

Muhabbet kuşlarında yağlanma sorunları genellikle karın bölgesinde başlar. Kanat içleri ile devam eden yağlanma, şişmanlama belirtileri giderek tüm vücuda yayılır. Kuşlarınızı gözlemleyerek yağlanma sorunlarını teşhis edebileceğiniz gibi, yumurtlama dönemine yaklaşık bir ay kala dişi kuşlarınızın uçamadığını gözlemlemek de onların karın bölgelerinde yağlanmanın olduğunu ve kanat altlarında da yağlanmanın başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Yağlanma belirtileri sadece dış görünüşle değil, aynı zamanda tüylerinin altlarının incelenmesiyle de teşhis edilebilir. Tüy altları incelendiğinde cildinin sarı renkte olduğu kolayca görülebilmektedir. Sarı renkteki kas kısımları kuşunuzdaki yağ tabakasını göstermektedir.

Yağlanma Düzelmezse Neler Olabilir?

Muhabbet kuşlarında yağlanma sorunları, sağlıklı bir üreme sonunda kendiliğinden geçmez ve devam eden bir yağlanma eğilimi görülürse, büyüyen yağ tabakaları tümöre dönüşebilir. Tümör oluştuğunda mutlaka cerrahi bir müdahale ile alınması gereklidir.

Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan muhabbet kuşunuzun yağlanma sorunlarını erkenden teşhis ederek çeşitli egzersizlerle kalıcı yağlanmanın ve dolayısıyla tümör oluşumunun önüne geçebilmek mümkün.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Nasıl Önlenir?

Yağlanma sorunlarında bilmeniz gereken ilk kural, yakılabilecek kadar beslenme ve beslenildiği kadar enerji harcanmasıdır. Bu önemli kural, hemen tüm canlılar için geçerli olsa da muhabbet kuşlarının yaşam alanları olan kafeslerin boyutları düşünüldüğünde çok daha fazla enerji harcamalarının sağlanması büyük önem taşıyor.

Kafesleri Genişletin, Oyun Oynamaları İçin Oyuncaklar Sunun

Kafeslerin genişletilmesi ve daha fazla hareket edebilmeleri için ilgilerini çekebilecek oyuncakların kafese yerleştirilmesi daha fazla enerji harcayabilmelerini sağlayacaktır.

Kanat Egzersizleri ve Serbestçe Dolaşma Yağlanmanın Önüne Geçebiliyor

Muhabbet kuşları, diğer tüm kuşlar gibi uçma ihtiyacı duyan canlılardır. İster evde ofiste isterse üretim tesislerinde onları uçmaları için kafesten çıkarılmaları kanat egzersizleri için son derece önemlidir. Böylece enerji tüketimleri artacak ve yağlanma sorunları en aza indirilebilecektir. Uygun bir serbest dolaşım için günlük 2 saatlik egzersizler yeterli olabilir.

Yorum Yaz