Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları’nın Beslenmesi

3.8/5 - (44 votes)

Yaklaşık olarak 15 yıl ömrü olan Muhabbet Kuşlarının sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için bilinçli olarak beslenmesi çok önemlidir.

Muhabbet Kuşları diğer tüm hayvanlar gibi tek tip besinle beslenmemelidir. Muhabbet Kuşlarının yiyebileceği birçok temel besin kaynağı vardır. Bunların başlıcası; meyve, sebze ve tohumlardır. Muhabbet Kuşlarına petshoplardan temin edilecek olan, vitamin ve mineral açısından tüm ihtiyaçlarını karşılayacak olan hazır yemler dışında, sebze olarak havuç, salatalık; meyve olarak ise çilek, elma gibi besinler verilebilir. Muhabbet Kuşlarına verilmemesi gereken başlıca yiyecekler kıvırcık ve kara lahanadır. Bu tip besinler kuşların ishal olmasına sebebiyet verir. Muhabbet Kuşlarının severek yediği diğer yiyecekler: tahıllar, buğday, arpa, mısır, bisküvi, yumurta’dır. Ancak bu tip besinler Muhabbet Kuşlarının aşırı şişmanlamasına neden olacağı için azar azar verilmelidir. Muhabbet Kuşlarına verilen besinlerin taze olmasına özen gösterilmelidir. Bayat veya bozulmuş yiyecekler Muhabbet Kuşlarının sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

Muhabbet Kuşlarına verilmemesi gereken yiyecekler: Yağlı peynir, sucuk, bonbon, tatlı ve tuzlu yiyecekler, kızarmış et…

Muhabbet Kuşlarının kafesinde bulunması gereken sulukta her zaman temiz su bulunmalıdır. Belirli aralıklarla suluk ve içerisinde bulunan su temizlenmeli ve tazelenmelidir. Vitamin takviyesi için sularına multi-vitamin damlatılması oldukça faydalı olur. Mineral tabletleri de ek olarak kullanılabilir. Muhabbet Kuşları yemlerinin kabuğunu bırakarak içindekini yediği için yemliklerde bulunan kabuklar, yemliğin dolu gözükmesine neden olur. Bu nedenle düzenli olarak kontrol yapılmalı ve yemlikten kabuklar atılarak yemlik tekrar yemle doldurulmalıdır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

12 Yorum