Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Bakımı

4.7/5 - (9 votes)

Evlerde beslenen Muhabbet Kuşları, büyük bir özenle ve titizlikle bakılmalıdır. Muhabbet Kuşları doğal hayatlarında gruplar halinde yaşarlar. Bunun için evlerde beslenen Muhabbet Kuşlarını en az bir çift olacak şekilde beslemek en doğrusu olur. Muhabbet Kuşlarının, tek başlarına beslenmesi de yaygın olarak görülen bir durumdur. Buna karşın Muhabbet Kuşları devamlı olarak ilgi bekleyen hayvanlardır. Tek başına yaşayıp da yeterli ilgiyi göremeyen bir Muhabbet Kuşu yaşantısı boyunca mutsuz olur.

Kafesler, Muhabbet Kuşlarının barınmaları için en ideal alandır. Muhabbet Kuşu kafesinde gerekli aksesuarlar mutlaka bulunmalıdır. Ayna, ses çıkaran oyuncaklar, yemlik, suluk, gaga taşı gibi. Muhabbet Kuşu kafesi, kuşun boyutuna ve dışarı çıkıp çıkmama durumuna göre seçilmelidir. Kafesin bulunduğu ortam aşırı ses ve cereyanın olmadığı, güneş ışığını doğrudan almadığı bir yerde bulunmalıdır. Kafeste, eğer kuşlardan yavru almak amaçlanıyorsa bir adet yuva bulunmalıdır.

Muhabbet Kuşlarının suluklarında bulunan su temiz olmalıdır ve günlük olarak değiştirilmelidir. Kafes ve yem kabı da belirli aralıklarla temizlenmelidir. Muhabbet Kuşu kafeslerinde gaga taşı mutlaka bulunmalıdır. Aksi durumda kuşun gagası aşırı bir şekilde uzar ve yem yemesi imkansız hale gelir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum