Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Temel Bilgiler

Muhabbet Kuşu
4/5 - (61 votes)

Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının anavatanı Avustralya’dır. Muhabbet Kuşları, Papağanların akrabalarıdır. Gruplar halinde yaşamayı seven Muhabbet Kuşlarının, ormanlar ve düz ovalar yaşam alanlarını oluşturmaktadır. Çeşitli renklerde bulunabilen Muhabbet kuşları’nın boyu 16-21 cm. arasındadır. Yaşam süreleri yaklaşık olarak 15 yıldır. Doğal hayatta bu süre artmaktadır.

Muhabbet kuşları doğal hayatta yabanidirler ve tohumlarla beslenmektedirler. Ani ısı değişimleri hastalanmalarına hatta ölmelerine neden olur. Fazla gürültüden hoşlanmazlar. Muhabbet Kuşları iyi bakıldığı taktirde oldukça neşeli, sevecen ve sıcakkanlıdır. Muhabbet Kuşları çok narin hayvanlardır. Bu nedenle çok sıkılmamalı ve mıncıklanmamalıdır. Böyle bir durumda Muhabbet Kuşu insanlardan soğuyacak, kaçacak ve vahşileşecektir.

Muhabbet Kuşları; kolay öğrenme, konuşabilme yetenekleri ve sevimlilikleri sayesinde insanlar tarafından en çok tercih edilen kuş türlerinden biridir.

Muhabbet Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Bakımı Kedi, Köpek hatta Akvaryum canlılarına nispeten daha kolaydır. Evi pisletme, eşyaları kırıp dökme gibi huyları olmaması hayvan severler için tercih sebebidir. Bakımları için çok azami dikkate gerek yoktur. Soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklılıkları vardır. Ortalama ömürleri on ila yirmi senedir.

Muhabbet Kuşları, kelime öğrenme ve taklit yeteneği açısından çok marifetli varlıklardır. 50’nin üzerinde kelime öğretebilirsiniz. Ama burada dikkat edeceğiniz husus, muhabbet kuşunu çok küçükken almanızdır.
Sürekli ‘cicim, maviş, canım’ gibi kısa anlaşılabilir kelimeleri tekrar etmeniz öğrenmesini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Genel olarak ücretleri 30 tl ile başlayım 700 tl arasında devam eder. Ortalama bir muhabbet kuşu kafesi ile birlikte size Yaklaşık 120-160 bandında bir fiyata mal olabilir.

Bu arada halkımızın yanlış bildiği bir konuya açıklık getirelim.
Papağan, Muhabbet Kuşu gibi konuşabilen hayvanlar, söylediklerinin ne manaya geldiğini bilmez ve idrak edemezler. Sadece bir teyp gibi tekrar ederler. Bu onların akıllı olduğunu göstermez.

Kafes kuşlarının yıkanması temizlenmesi hususuna değinecek olursak;
Bazı hayvan severler, kuşlarını aynı Kedi, Köpek yıkar gibi yıkamaya çalışırlar ki bu çok tehlikelidir. Kuşlar, cam sil şişelerine arıtılmış su konarak, bir kaç defa üzerlerine su püskürtülmeleri ile temizlenmiş olurlar. Onların yıkanma şekli budur. Eğer üzerlerinde, bit gibi parazitler olursa PetShop’lardan satın alabileceğiniz spreyler ile temizleyebilirsiniz.

Kafesinin içine, çeşitli oyuncaklar koyarsanız, sevimli arkadaşınızı çok mutlu etmiş olursunuz. Küçük ayna, merdiven, salıncak, sallanan renkli eşyalar kafes dekorasyonu için vazgeçilmezdir.

Son olarak unutmamanız gereken bir hususu belirtelim. Bu hayvanın adı; Muhabbet Kuşu‘dur. Adı üstünde muhabbet. Muhabbete, sohbet edecek birine, bir eşe ihtiyaç duyar. Aynı insanlar gibi. O yüzden kafeste yalnız bırakmamalı ve yanına bir eş koymalısınız.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Arkadaslar 1 ay once 2 tane disili erkekli kus aldim ama yavrumu erkek mi olduklarini fln bilmiyorum ve bunlar gagalariyla cok opusuyor ve su fazla icmiyorlar bide lutino cinsi sap sari bir muhabbet kusum var galiba disi kahve rengi cere rengi erkegin ise mavi lutino nun yasini anlayan varmi erkek 1 bucuk yasinda ama disiden supheliyijm ***@hotmail.com burdan ulasun bana bu arada adim:eda korkmaz tessekurler genede……