Omurgasızlar

Elma Salyangozu

Elma Salyangozu
Rate this post

Elma Salyangozu

Elma Salyangozu evlerde beslenebilen evcil hayvanlardan biridir. Ayrıca bakımları da sanıldığından çok daha kolaydır. Estetik açıdan bir akvaryum içerisinde oldukça hoş bir görüntü sağlamaktadırlar.

Bakım ve Bilgiler

Elma Salyangozu bir akvaryum içerisinde balıklarla da yaşayabilmektedir. Fakat bu balıkların da sakin ve saldırmayan balıklar olması gerekmektedir. Yosun yerler ve böylece akvaryumları çok daha temiz tutarlar. Birçok insan Elma Salyangozu beslemenin yanında sadece akvaryumu daha temiz tutması için bile almaktadır. Özellikle bitkili akvaryumlar tam da elma salyangozlarına göredir. Çünkü bu canlılar aynı zamanda bitkilerle de beslenmektedir.

Elma Salyangozu pul yemler ve tablet yemlere de hayır demez. Arada sırada sebzelerle beslenmesi sağlığı açısından oldukça gereklidir. Ispanak, yeşil salata gibi besinlerle bile beslenebilmektedir. Suyun ph değeri en az 7 olmalıdır. Aksi takdirde bu sevimli canlıların kabuğu aşınmakta ve dolayısıyla zarar görüp ölüme bile yol açabilmektedir.

Elma salyangozlarının beslendiği akvaryum ağzı kesinlikle kapalı olmalıdır. Çünkü bu hayvanlar strese girdiklerinde evlerini terk etme isteğiyle dolmaktadırlar. Aynı zamanda kapalı olan akvaryumda en az 7 cm. boşluk bırakılmalıdır. Çünkü Elma Salyangozları buradan tırmanarak hava almakta, aynı zamanda bu sayede stresini atmaktadır. Stresini atamayan elma salyangozları kısa sürede ölmektedirler. Bu canlılar en az Kiraz Karidesler kadar stresli hayvanlardır ve ölümlerinde oldukça önemli bir etken olan stres kesinlikle bu hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz