Omurgasızlar

Katil Salyangoz

Katil Salyangoz
Rate this post

Katil Salyangoz

Katil Salyangoz, doğada Endonezya, Tayland ve genel olarak tüm Güneydoğu Asya’da görülür. Nehir ve şelale kenarlarında, kayalık bölgelerde yaşar. İsmini, diğer salyangozları avladığından dolayı almıştır.

Genel Bilgiler

Katil Salyangozlar çoğu zaman kendi türünde olan salyangozlarla beslenir. Bu şekilde salyangoz sayısını dengede tutarlar. Beslenmesinin temelini ise omurgasızlar oluşturur. Akvaryum’da beslenenler kuru pelet yemlerle ve ölü balıklarla da beslenebilir. Bu açıdan çok iyi birer leş yiyicisidirler. Akvaryumdaki ölü balıkları yemelerinden dolayı, akvaryum’un temiz kalmasına katkısı büyüktür.

Bu salyangozlar, balıklarla barışçıl bir şekilde yaşayabilir. Kendisine saldırı olmadığı sürece ve yiyebileceği kadar küçük balıklar hariç hiçbir balığa karşı agresif davranışlar göstermez.

Katil Salyangozlar için ideal su ısısı 22-28 derece arasıdır. Maksimum 5 cm.’ye kadar büyürler. Akvaryum hacmi ise en az 10 litre olmalıdır. Çoğu zaman akvaryumun dibinde, kumun altında beklerler. Avlanmak için ani hareketlerle yukarı çıkarak, avını yakalarlar.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Cinsiyetlerini ayırt etmek zordur. Çoğu salyangozun aksine erselik değildir, tek cinsiyetlidir.

Üremeleri kaya veya bitki yapraklarının üzerine dişinin 5 ila 12 arasında yumurta bırakmasıyla gerçekleşir. Yavrular 15-20 gün içinde çıkar. Balıklardan ve salyangozlardan korunmak için farklı bir alana alınmalıdırlar.

Yorum Yaz