Omurgasızlar

Zebra Elma Salyangozu

Zebra Elma Salyangozu
3.8/5 - (6 votes)

Güney Amerika kökenli olan Zebra Elma Salyangozu, daha çok Brezilya’nın akıntısız ve sığ sularında yaşar. Akvaryumlarda da yaygın olarak beslenen, iyi bir yosun yiyicidir.

Zebra Elma Salyangozu

Etçil ve otçul olarak beslenen Zebra Elma Salyangozu, genel davranış özelliği olarak barışçıldır. Maksimum 6 cm.’lik bir boya ulaşır. Bu nedenle 15-20 litrelik bir akvaryum yeterlidir. Su sıcaklık aralığı ise geniştir. 18’den 29 dereceye kadar tüm ısılara uyum sağlar. Ancak ideali 24’tür. pH derecesi 6.0-7.8 arası olmalıdır.

Zebra Elma Salyangozu, çok ağır bir şekilde hareket eder. Hem solungaçlara hem de akciğere sahiptir.

Beslenme olarak genellikle yosun ve ince bitkileri yerler. Ancak bitkili akvaryumlar için çok büyük bir tehdit oluşturmazlar. Dibe düşen balık yemlerine ve ölmüş balıklara da hiçbir zaman hayır demezler.

Cinsiyet ayrımı yapılamaz. Çünkü tek cinsiyetlidir. Üreme, ancak su ısısı ve akvaryum şartları eksiksiz sağlandığında gerçekleşebilir. Çiftleşmenin ardından Zebra Elma Salyangozu 20 civarında yumurtayı bitki yapraklarının üzerine bırakır. Yumurtalar balıklara karşı ya da diğer Salyangozlara karşı mutlaka korunmalıdır. Gerekirse farklı bir yere alınmalıdır. Akvaryum’un su ısısını 26 dereceye sabitleyerek 15 gün kadar yavruların yumurtalardan çıkmaları beklenmeli, daha sonra küçük ve yumuşak yemlerle beslenmelidirler.

Yorum Yaz