Ördekler

Civcivler Hakkında Genel Bilgiler

Civciv Bilgileri
4.1/5 - (469 votes)

Evde Civciv bakımı, başlangıçta kolay ve güzel görünse de, üstünde tekrar tekrar düşünmek gerekir. Civcivi yaşatmak ve büyütmek bir yana, büyüdüğünde bakımı çok zor bir hal alacak ve evde beslenmesi imkansız hale gelecektir.

Civcivler ilgi ve alakaya muhtaçtır. Annelerinden alınarak yabancı oldukları bir ortama sokulmaları, Civcivler için haliyle zor bir durumdur. Bu nedenle elden gelen her şey yapılarak gerekli bakım şartlarını oluşturmak gerekir. Yaşam alanı, ortam ısısı, yem, su gibi pek çok faktör eksiksiz olarak ayarlanmalıdır.

Beslenme

Yem ve su için birer adet kap veya suluk(Muhabbet kuşları için kullanılanlardan olabilir.) belirlemek ve bittikçe yenilemek yeterlidir. Beslenme için Civcivler için özel olarak satılan yemler veya geçici olarak buğday, ince bulgur, ekmek kırıntısı, yeşillik gibi yiyecekler kullanılabilir. Civcivler, eşelenmekten de çok hoşlanır. Bu nedenle yemi yüksekçe doldurarak buna imkan sağlamak gerekir.

Yaşam Alanı

Yem ve su sorunu genel olarak bu şekilde halledilebilir. Ancak asıl sorun ortam ısısı ve yaşam alanını ayarlamaktır. Yaşam alanı için genişçe bir kutu, kafes, üstü açık cam veya plastik akvaryum kullanılabilir. Tabana ise basitçe gazete kağıdı ya da talaş koyulabilir. Kutu kullanılacaksa, yüksekliği iyi ayarlanmalıdır. Çünkü Civcivler zıplama konusunda oldukça yeteneklidir.

Ortam Isısı

Civcivler soğuğa karşı fazlasıyla duyarlıdır. Özellikle kış aylarında ısı oranını ayarlamak zor olabilmektedir. Yeterli ısı sağlanamazsa, zaten yeterince narin olan bu küçük canlılar hastalanarak, ölebilmektedir. Civcivlerde, sürüngenlerin aksine vücut ısılarını dengede tutma özelliği bulunmaz. Bu nedenle ortam ısısının, oda sıcaklığından biraz daha yüksek olması gerekir. Bunun için, en iyi yol bir masa lambası yardımıyla 40 watt’lık bir ampül kullanmaktır. 40 watt’tan daha yüksek watt’ta bir ampül kullanılacaksa, lamba daha uzak tutulmalıdır. Ortamı ısıtmak amaçlanırken, Civcivlerin yanması gibi bazı olumsuz durumların önüne geçilmelidir.

Yorum Yaz

32 Yorum