Ördekler

Evde Civciv Bakımı

Evde Civciv Bakımı
4.4/5 - (37 votes)

Evde Civciv beslemek başlangıçta sorun olmasa da, ileride yani Civciv büyümeye başladığında sorunlar baş gösterecektir. Bu nedenle Civcivler evde beslenmeye pek de uygun değildir. Ancak bir Civciv satın aldınız ve bakımını en iyi şekilde yapmak istiyorsanız bu yazıyı okumanız faydanıza olacaktır.

Evde Civciv Bakımı

Civcivler, yem yemeyi ve su içmeyi kendiliğinden ve çabucak öğrenir. Civcivler kuluçkadan çıktıktan sonra yaklaşık olarak 2 gün aç ve susuz kalabilir. Fakat bu, gelişimlerini olumsuz etkileyeceğinden dolayı tavsiye edilmez. Bu nedenle civcivler doğduktan sonra en geç 1 gün sonra yem yemesi ve su içmesi sağlanmalıdır. Ne kadar çabuk yem yiyerek su içerlerse o kadar faydalı olacaktır.

Civcivlerin gelişiminde suyun önemi oldukça büyüktür. Su içerek vücut ısıları dengede kalarak sağlıklı gelişmeleri sağlanır. Bu nedenle civcivlerin yaşadığı alanlarda suluk mutlaka bulunmalıdır. Su ısısının oda sıcaklığında olması yeterlidir. Isısı ne sıcak ne de soğuk olmalıdır. Bunun yanında suyun temiz olmasına da dikkat edilmeli, belirli aralıklarla su tazelenmelidir.

Civcivlerin yemesi için kaliteli, taze ve temiz yemler verilmesi uygun olacaktır. Civcivlerin buldukları böcekleri, karıncaları yedikleri de görülür. Bunun temel olarak bir sakıncası bulunmasa da genellikle kaliteli yemlerle beslenmeleri sağlıkları açısından önem taşır. Civciv yemlerini uygun boyutlarda yemliklere koyarak vermek, yemlerin temiz kalmasını sağlar.

Yorum Yaz

2 Yorum