Ördekler

Ördek Bakımında Temel İlkeler

Ördek Bakımında Temel İlkeler

Ördek Bakımında Temel İlkeler

Ördekler, genellikle göl ve su kenarlarında yaşar. Bazı yabani türler deniz kenarlarında da sıkça görülür. Ömrü 25-30 sene kadar sürebilen bu obur canlının dişilerinin ve erkeklerinin görünümü birbirinden farklıdır. Erkek Ördek parlak tüylere sahiptir. Dişilerden biraz daha iridir. Dişiler ise gösterişsiz ve küçük bir cüsseye sahiptir.

Yavru Ördek

Yavru Ördekler son yıllarda evlerde beslense de bu canlılar ev hayatı için pek uygun değildir. Çünkü birkaç yıl içinde büyümeye başlarlar ve bir süre sonra evde bakmak mümkün olmamaya başlar.

Yavrular ilk 3 hafta suya sokulmamalı, soğuktan korunmalı ve özel yemlerle beslenmelidir. Yavru haldelerken, yetişkinlikten çok daha fazla bakıma muhtaç ve savunmasızdırlar.

Tatlı su çevrelerinde yaşayan ördekler her türlü böceği ve tohumu severek yer. Yakalayabildiği Kurbağaları ve balıkları da yer. Deniz türleri ise, genel olarak balık ve kabuklu hayvanlarla beslenir. Bu sevimli canlılar her türlü yeşilliği yer. Bazı sebze-meyveler de verilebilir.

Evcil ördek türleri’nin uçma yeteneği yoktur. Ördekler çamurlu ortamları çok sever. Bu nedenle kolayca kirlenerek, pislenirler. Gaz yaptıkları da bilinen özellikleri arasındadır.

Üreme

Üreme, dişilerin 30 gün kadar kuluçkaya yatmasıyla gerçekleşir. Sağlıklı bir Ördekten 10 yılı aşkın bir süre boyunca yumurta alınabilir.

Bilinen en ünlü Ördek türleri şunlardır:

Pekin
Macar Ördeği
Kara Gözlü Pufla
Yeşil Baş
Bahama Kılkuyruğu
Mandarin
Büyük Çamurcun
Yaban Ördeği
Cennet Ördeği
Sütlabi
Kızıl Sırtlı Ördek
Telkuyruk
Formoza Çamurcunu
Karabaş
Baykal
Orman Ördeği

Yorum Yaz

12 Yorum