Ördekler

Ördekleri Ekmekle Beslemeyin

4.6/5 - (116 votes)

Hepimiz göletlerde ya da parklarda gördüğümüz ördekleri ekmek ile beslemeyi severiz, fakat bunu yaparken acaba ördeklere zarar veriyor muyuz?

Ördekleri ekmek ile besleme durumu öylesine abartılıyor ki, verilere göre, sadece bir yılda, 6 milyon somun ekmek yalnızca İngiltere’de ördeklere atılıyor- ama bu durum sandığınız kadar iyi değil.

Ördekleri besleyecekseniz bu kesinlikle ekmek olmamalı. Ekmekler ördekler için az besin değeri içerir ve beyaz ekmekte, ekmek çeşitleri arasında en yetersiz besin değeri içeren gıdadır. Bu o kadar tehlikelidir ki ördekler için birçok probleme sebep olabilme potansiyeline sahip bir tehlikedir. Bu problemler arasında sakatlık hastalığı olan melek kanadı da bulunmaktadır.

Melek kanadı problemi; kuşların kanatlarının vücutlarıyla bitişik olması gerekirken, vücutlarına dik bir şekilde çıkmasına neden olmaktadır. Bu problemden dolayı kuşların uçamamaktadır. Bu hastalığın sebebi vitamin ve mineral eksikliğidir. Kuşların yüksek oranlarda protein ve karbonhidratlı beslenmeleri ve düşük miktarlarda D, E vitaminleri ve manganez.  Yani sadece ördekleride değil herhangi bir kuşu sürekli beyaz ekmek ile beslemek kuşların uçma kabiliyetinin kaybetmelerine sebep oluyor. En kötüsü ise bu kuşlar kısa sürede ölmektedirler.

Su kanallarına ve birikintilerine ekmek atmanın ayrıca başka zararları da bulunmaktadır. Buralara atılan ekmekler, suyollarının kirlenmesine ve zehirli alg çoğalmalarına neden olmakla beraber boğucu küflerin büyümesini de tetikliyor. Bu durum ise, bünyelerinde enfeksiyon barındıran haşereleri bu alanlara çekmektedir.

Yorum Yaz

7 Yorum

  • valla ben yatak odasina koydum begenmediler geri kumes istediler o isi yatakta yapamazmislar shshshshs

  • Selamlar Iki ordegim var biri beyaz biri siyah beyaz biraz ufak siyah boyuktu ikisinide makineden cikma siyahin sesi kesik beyazin sesi daha net cok cikiyor ikiside disiymis cok sevyorum izine vardigimda erkek ordek almam gerekecek simdi yiyenim bakiyor yeri genis suyu yok yerim genis cesmem var 2 tane havuzum var Beni cok sevyorlar pesimden gelip benimle konusuyorlar yeterki elime kazma kurek almayayim cok ses ediyor bagiriyorlar soluncan istiyorlar dort gozle gunlerimi sayiyorum basinizi agrittim kusura bakmayin Kazda alip yetistirmek istiyorum tesekurler

  • Slm benim ördeklerim
    var aşırı derecede bağırıyorlar bunu nasıl engelleyebilirim apartmanın çatı katında besliyorum komşularım rahatsız oluyorlar ne yapabilirim

    • Onun en büyük zevk i sesinde.kümes siz yapmayın. Sonra eziyetli olur.fazla bağım lı olmadan. Bir köy luye verin.

    • amerikan ordegi besle diger ordekleri sat veya kes ye amwrikan oedegi siyahbeyaz veya beyaz renkte kafasi kirmizidir tis sesi cikarir vaklamaz melezlemeye calisma diğer ördeklerle ciflesirlese katir gibi oluyor üremiyorlar