Papağan Türleri

Geveze Lori

Geveze Lori 2
5/5 - (1 vote)

Geveze Lori, göz alıcı renklere sahip, gösterişli bir Papağan türüdür. Yetişkinlerin boyu ortalama 30 cm.’dir. Ömrü ise yaşam koşullarına bağlı olarak 25-30 yıl arasındadır.

Genel Bilgiler

Cinsiyeti diğer çoğu Papağan türü gibi sadece DNA testiyle belirlenebilir. Üremeleri 30 günlük kuluçka evresinin ardından gerçekleşir. Yavrular doğduktan itibaren 3 ay içerisinde tüylenir. Bu sürecin ardından yavru Geveze Loriler kendi kendine yeter hale gelir.

Geveze Lori, insanlara kolaylıkla uyum sağlayarak, kısa bir eğitimle konuşabilirler. Muhteşem görünümüyle, Papağan severlerin gönlünde taht kurmuştur. Genel olarak çok hareketli ve meraklı tavırlar gösterir. Aynı zamanda adı gibi fazlasıyla “geveze”dir. Rahatsız edici derecede ötücü bir kuş olması, belki de tek olumsuz yanıdır. O kadar fazla öter ki, sahiplerine ve hatta komşulara büyük rahatsızlıklar verebilir.

Geveze Lorileri kafeslere sıkıştırmak doğalarına aykırıdır. Geniş odalarda veya kuşhanelerde beslenmeleri stresten uzak olmalarını ve mutlu yaşamalarını sağlar.

Beslenme

Beslenmeleri, genel olarak diğer Papağan türleriyle aynıdır. Kaliteli paket yemler, sebze, meyve, yeşillik, tohum gibi gıdaları ayırt etmeksizin yerler. Beslenmelerini doğalarına en yakın şekilde yapmaya dikkat etmek ve beslenmede çeşitliliğe önem vermek şarttır.

Yorum Yaz