Papağan Türleri

Konur Papağanı

Konur Papağanları
4/5 - (22 votes)

70’li yılların başından bu yana insanların ilgisini en çok çeken papağan türlerinden birisi Konur Papağanı‘dır.

Göz kamaştırıcı renklere sahip olan bu papağan türü, ilk başlarda oldukça yüksek fiyatları ile dikkat çekmekteydi. Ancak çok iyi bir üreme yeteneklerinin olduğu fark edilmesiyle birlikte ev ortamlarında rahatlıkla üretilmişlerdir ve böylelikle sayıları oldukça artmış fiyatları da doğal olarak düşmüştür.

Temel Özellikler

Konur Papağanı’nın en belirgin özelliklerinden birisi oldukça haşin olan ötüşleridir. Aynı zamanda çok iyi bir ebeveyn olan bu papağan türü iki kez yuvalayabilmektedir.

Ortalama olarak 30 cm boyutlarında olan Konur Papağanları, yaklaşık olarak 15 yıl yaşayabilmektedirler.

Genç Konur Papağanlarında vücut yeşil renkli tüylerle kaplı iken, erişkinlerde bu renk daha çok sarı tonları ağırlıklıdır. Konur Papağanları genel olarak meyve, yeşil gıda ve küçük hububatlarla beslenmektedir. Tüy koparmaları bazen bir sorun olarak karşımıza çıkabilir fakat, yavrular tüylendikleri zaman bu sorun da tamamen ortadan kalkar.

Üreme Dönemi

Yaşadıkları ortama uyum sağladıkları takdirde oldukça dirençli bünyelere sahip olan Konur Papağanları, evlerin dışında kuşhanelerde de barındırılabilmektedir. Rahatlıkla üreyebilmeleri için follukları sürekli olarak hazır bulundurulmalıdır. Üreme dönemleri geçtiğinde ise bu folluklar çok titiz bir şekilde temizlenmelidir. Çünkü üreme sezonundan sonra bu folluklarda rahatlıkla parazitler üreyebilir ve papağanları hasta edebilir. Üreme döneminde olan çiftler, diğer kuşlardan ayrı bir kuşhanede bulunmalıdır. Üreme dönemindeki kuşlara derin ve yumuşak tahta blokları olan bir yuva yapılmalıdır.

Yorum Yaz

3 Yorum