Papağan Türleri

Madagaskar Aşkkuşu

Madagaskar Aşkkuşu 5
Rate this post

Madagaskar Aşkkuşu, hoş görüntüsü ve güzel sesi ile dikkat çeken bir Papağan türüdür. Kuşhaneler ideal bir yaşam alanı yaratabilir. Kafes yaşamına alışması biraz zor olsa da, yerine alıştığında oldukça uysal ve sakin olacaktır.

Genel Bilgiler ve Bakım

Madagaskar Aşkkuşu’nun ortalama yaşam süresi 8 yıldır. Boyu ise 13-14 cm. kadardır. Dişi kuşların başları yeşil, erkek kuşların ise başları gri renktedir. Erkek kuşları dişilerinden ayıran bir başka özellik kanat bölümlerinin daha koyu tonda olmasıdır.

Beslenmeleri Papağan yemleri, sade kanarya yemi, kabuklu pirinç, meyve, yeşil sebzeler ve ayçiçeği ile sağlanabilir. Beslenme ve temiz su konusuna gerekli hassasiyet gösterilmeli ve bazı diyetler uygulanmalıdır.

Madagaskar Aşkkuşu, geniş bir kafeste sorunsuzca beslenebilir. Kafesin içerisinde; bazı oyuncaklar, suluk, yemlik ve eğer çift olarak bakımı yapılacaksa folluk olması gerekir. Kafesin iç kısmının düzenli olarak temizlenmesi önem taşır. Bu kuşlar bazı solunum hastalıklarına kolayca yakalanabilmektedir. Mikrop kapması durumunda ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu nedenle temizliğe ve ortam koşullarına hassasiyet göstermek gerekir.

Üreme dönemleri genellikle Kış aylarına denk gelir. Kuluçka süreleri yaklaşık 25 gündür. Bu Papağanlar yuvalarını kendi yaparak yaklaşık 4 yumurta bırakır. Yavrular yumurtadan çıkana dek sessiz ve sakin bir ortam yaratmak gerekir.

Yorum Yaz