Papağan Türleri

Mavi Alınlı Amazon Papağanı

Mavi Alınlı Amazon Papağanı 6
3.2/5 - (22 votes)

Amazon Papağanlarının rengi yeşil ağırlıklıdır. Genellikle kafa renkleri farklıdır. İşte Mavi Alınlı Amazon Papağanı adını bu nedenle almıştır.

Genel Bilgiler ve Bakım

Mavi Alınlı Amazon Papağanı’nın taklit yeteneği oldukça yüksektir. Genellikle iri ve yapılı kuşlardır. Oldukça güçlü bir çene yapıları vardır. Bu kuşlar hemen hemen her Kuş türünde olduğu gibi eşli bakılmalıdır. Bakımları sanılanın aksine çokta kolay değildir.

Genel olarak kolay hastalanmayan ve dayanıklı kuşlar olarak bilinen Mavi Alınlı Amazon Papağanları, özellikle hava akımından ve ısı değişimden çok kolay etkilenirler. Bu gibi olumsuzluklar karşısında hastalanarak ölebilirler.

Yavruluk döneminde sahiplenilen Mavi Alınlı Amazon Papağanlarının evcilleştirilmesi için epey zaman harcamak gerekebilir. Amazonlar yapı olarak tırmanıcı kuşlar oldukları için onları küçük ev ya da kafeslerde beslemek onları çok da mutlu etmeyecektir. Alıştıktan sonra insanlara oldukça yakın ve dostça yaklaşırlar.

Amazonları diğer papağan türlerinden ayıran en önemli özellikleri ise yanlış ya da kötü bakım koşullarında kendine zarar vermeye ya da tüy yolma eğilimine girmemeleridir. Ergenliğe geçiş dönemleri olan 3-6 yaş arasında alışılan davranışlarında bariz değişimler gözlenebilir. Bunların en belirginleri çığlık atmak, en sevdikleri insana karşı bile agresifleşmek ve bağırmaktır. Bu geçimsizlikleri gün geçtikçe artar.

Beslenme

Amazonlar genellikle doğal yaşamlarında olduğu gibi meyvelerle ve tohumlarla beslenirler. En sevdikleri meyve portakaldır. Esaret altında bakılanlara kaliteli Papağan yemleri ve belli aralıklarla meyve, yeşillik ve sebzeler vermek gerekir. Genellikle meyve tükettikleri için su ihtiyaçları oldukça az olsa da, günlük olarak taze su vermek gerekir.

Yorum Yaz