Papağan Türleri

Şemsiye Kakadu

Şemsiye Kakadu 2
4.6/5 - (37 votes)

Avustralya ve çevresindeki bazı ülkelerde yaşayan Kakadular, pek çok farklı özellik ve renk ile karşımıza çıkmaktadır.

Genel Bilgiler

En çok beğenilen ve en popüler olan Kakadu türü kuşkusuz Şemsiye Kakadu‘dur. Bu türün en büyük özelliklerinden biri pek çok farklı ses çıkarabilmesidir. Telefon çaldığında çıkan tonları yakalayarak tekrar edebilmeleri ile ün kazanmışlardır. Ancak sıkı bir eğitim uygulanmadığı takdirde konuşma taklidi onlar için oldukça zorlaşır.

Şemsiye Kakadu’nun belki de tek olumsuz yanı çok ötücü bir kuş oluşundan dolayı çevredeki insanlara rahatsızlık vermesidir. Bu kuşların saldırganlık eylemi içerisine girmemeleri, kalıtımsal özellikleri arasında yer almaktadır. Yıkanması gereken durumlarda soğuk su kullanılması çeşitli rahatsızlıklara neden olarak ölümüne yol açabilmektedir.

Doğal yaşamında ağaç kavuklarında konaklayarak ve genellikle tarlaları yağmalayarak beslenmelerini tamamlayan bu Kakadular ev şartlarına rahatlıkla uyum sağlayabilmektedir. Şemsiye Kakadular için en ideal yaşam alanı içerisinde folluk bulunan geniş kuşhanelerdir.

Beslenme

Pek çok Şemsiye Kakadu sahibi Kuşunu özellikle hazır yem ve kraker benzeri ürünler ile beslemektedir. Güvenilir olmayan markaların tercih edilmesi durumunda Kakadular üzerinde tüy dökülmesi, tırnak çürümesi gibi çeşitli kötü sonuçlu rahatsızlıklar gözlemlenebilmektedir. Şemsiye Kakadu, bu yemlerin dışında meyve, sebze ve yeşilliklerle de beslenebilir. Haftada birkaç kez olmak üzere bu gibi gıdalarla da beslenmeleri gerekir. Sulu gıdalarda aşırıya kaçıldığında dışkılarında değişiklik meydana gelebilir. Kakaduların atıştırma ve çerez olarak kabuklu fıstık ve çekirdek tükettikleri de bilinen bir gerçektir.

Yorum Yaz