Papağan Türleri

Senegal Papağanı

Senegal Papağanı
5/5 - (1 vote)

Senegal başta olmak üzere doğa’da Afrika’nın genelinde yaşayan Senegal Papağanı‘nın, gerek uyumlu yapısı gerekse insanlara kolay alışması nedeniyle Papağanlar arasında ayrı bir yeri bulunur. Üreme dönemi hariç neredeyse hiçbir zaman rahatsız edici şekilde ötmez ve gürültü yapmaz. Sessizliğiyle ün salmıştır.

Ömrü 30 yıl kadar olan Senegal Papağanı’nın 10’a yakın farklı türü bulunur. Konuşma yeteneği pek gelişmiş değildir. Ya hiç konuşamaz ya da yavruluktan itibaren iyi bir eğitimle çok az konuşturulabilir.

Beslenmeleri Papağan yemleriyle sağlanabilir. Bunun yanında; çekirdek, tohumlar, meyveler ve sebzeler ile de beslenebilirler.

Eş tuttuktan sonra karanlık bir ortamda, derin folluklarda üreme gerçekleşir.

Cinsiyet ayrımını ilk bakışta yapmak zordur. Dişilerle erkekler arasında bazı küçük farklılıklar olsa da her zaman doğru bir ayrım yapılamayabilmektedir. Erkek ile dişilerin göğüs kısmında yer alan sarımtırak tüyler birbirinden farklı yapıdadır.

Fiyatı değişiklik gösterse de genel olarak 250-300 lira civarındadır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Bende iki gun once senegal papagani aldim.aldigim yer sahibi bana 4 aylik dedi ve mavi renk bilezik var.ama gozundeki iris sari yani okudugum kadariyla 4 ayliktan buyuk oluyor.sizce 4 ayliktayken sari olurmu ve egitimleri cogu yerde zor dio.yabani irk oldugu icin.lutfen bu konuda yardimci olabilirmisiniz simdiden tesekkurler