Papağan Türleri

Yeşil Enseli Loriket

Yeşil Enseli Loriket
Rate this post

Papağan türlerinin en renklisi ve belki de en şirini olan Yeşil Enseli Loriket; doğada Avustralya, Endonezya, Papua Yeni Gine gibi ülkelerde yaşamaktadır. Papağanlar arasında zor bulunan türler arasında ilk sıralarda gelir.

Genel Özellikler

Yeşil Enseli Loriket’in ortalama boyu 25 cm.’dir. Ömrü yaşam kalitesine bağlı olarak 20-25 yıl kadardır. Cinsiyetleri kolay ayırt edilebilir olmadığından ötürü, ancak bilimsel tespitler sonucunda öğrenilebilmektedir. (DNA testi)

Yeşil Enseli Loriket’in kuluçka dönemi 24 gün sürer. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra tüylenme zamanları 70 gün gibi bir süre zarfında gerçekleşir. Kökeni, genel olarak Asya ve Avustralya olarak bilinmektedir.

Üretken bir kuş türü olduğundan dolayı Yeşil Enseli Loriket Papağanlarında eş tutturduysanız en az birkaç kez yavru almak mümkün olabilmektedir.

Beslenmeleri, diğer papağan türlerine göre çok çeşitlidir. Kaliteli tohumları, meyveleri, hazır yemleri hatta elma ve üzümü bile yedikleri bilinmektedir.

Bu Papağanlar aynı zamanda oldukça ötücü kuşlardır. İyi bir eğitim verildiği takdirde, konuşma yeteneğini çok iyi bir şekilde gösterecektir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Fotoğraftakiler yeşil enseli loriket değil üç tanesi scarlet chested, biri gökkuşağı loriket. Yeşil enselilerin göğüsleri kırmızı siyah çizgili olur, düzeltirseniz sevinirim.