Papağan Türleri

Yeşil Kanatlı Ara

Yeşil Kanatlı Aralar
5/5 - (1 vote)

Güney Amerika bölgesinde yaşayan Yeşil Kanatlı Ara, genelde tropik bitki örtüsüne sahip olan bölgelerdeki iç kesimlerde, su ve ormanların kenarlarında yaşamaktadır.

Genel Bilgiler

90 cm. boyutlarına kadar ulaşan bu Papağanlar genellikle yeşil-kırmızı-mavi tonlarında renklere sahiptir.

Yeşil Kanatlı Ara’nın yüz bölgesinde hiç tüy yoktur. Mavi renkli kanatlara sahiptir. Kanatlarının orta kısımlarında yeşil renk bulunmaktadır. Gagalarının üst kısmı kemik renginde, alt kısmı ise siyah renktedir. Gözler açık gri ve kemik renginde, ayaklar ise yine gri tonlardadır.

Büyük boyutlara sahip olan Yeşil Kanatlı Aralar, ev ortamında beslenmesi oldukça zor olan bir Papağan türüdür. Bu kuşlar kanatlarını açtıklarında neredeyse 1 metreye kadar yer kaplayabilmektedirler. Ayrıca çok iyi bir şekilde uçma yeteneğine sahip olan Yeşil Kanatlı Ara Papağanı’nın bakımı için ne kadar büyük bir alana sahip olması gerektiğini tahmin etmek pek de zor değildir.

Beslenme

Yeşil Kanatlı Aralar, doğal ortamlarında bulunan besinler ile beslenmelidir. Paket yemler, bu ihtiyacı kısmen karşılar. Özellikle uxi, jatoba, para fındığı gibi besinleri seven bu kuşlar, yılın bazı dönemlerinde vücutları için gerekli olan mineralleri su kenarlarındaki balçıklardan sağlamaktadırlar. Bu yüzden bu ihtiyacı karşılamak amacıyla kendilerine özel olarak üretilen minerali bol besinlerle beslenmeleri gerekmektedir.

Üreme

Kasım ayı sonuna doğru üreme dönemleri başlayan Yeşil Kanatlı Araların kuluçkası ortalama 3 yumurtadan oluşur ve süreleri de 28 gün kadar sürer. Doğan yavrular 90 ile 100 gün arasında yuvayı terk edecek kadar büyürler.

Üretmek için güçlü bir folluk vermek gerekir. Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra tüylenene kadar kendi haline bırakılmalıdır. Anne Papağan, yavrularla ilgilenecektir.

Yorum Yaz