Papağanlar

Papağan Üretimi

Papağan Üretimi
4.5/5 - (22 votes)

Papağan ÜretimiPapağan üretimi sanıldığı gibi kolay değildir ve büyük bir emek ister. Öncelikle çiftleştirilecek olan dişi ve erkek Papağanların sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır. Yeşil papağan ve İskender Papağanı gibi türler dışında dişi ve erkek Papağanlar arasındaki farkı anlamak oldukça zordur. Cinsiyetlerini anlamak için özel bir bilgi gerekir ya da DNA testiyle anlaşılabilir.

Çiftleştirilmek üzere alınacak olan Papağanların sağlık durumunu anlamak için nefes alışverişlerine, dışkısının rengine ve kokusuna ve Papağanın hareketliliğine bakılmalıdır. Hasta Papağanların çiftleştirilmeleri mümkün değildir. Papağanları çiftleştirebilmek için öncelikle dişi ve erkek Papağanı bir odada farklı kafeslerde olmak üzere 1-2 gün tutun. Bu sürenin ardından Papağanları aynı kafese koymalı ve birbirleriyle olan ilişkiler dikkatle incelenmelidir. Birbirlerine sürtünerek, agresif tavır göstermekten uzak bir hale geldiklerinde bir süre kendi başlarına bırakılmalıdırlar. Çiftleştirmek amacıyla konulan Papağanların birbirlerine zarar vermeleri mutlaka önlenmelidir. Eğer kavga ederlerse, çiftleştirmek için başka Papağanlar seçilmelidir. Aynı kafese konulan Papağanların yem ve su ihtiyaçlarını karşılamak dışında kesinlikle kafese müdahelede bulunmamak gerekir. Aksi halde Papağanlar korkacaktır. Bunun sonucunda çiftleşme gerçekleşmeyecek ve dişi Papağan yumurtlamayacaktır.

Papağanlarda kuluçka süresi yaklaşık olarak 20 gün sürer. Farklı Papağan türleri’nin kuluçka süresi ise 2-3 gün az ya da çok olacaktır. Papağanlar son yumurtayı yumurtladıktan hemen sonra kuluçkaya yatar. Eğer dişi Papağan kuluçkaya yatmazsa, vakit harcamadan yumurtaları kuluçka makinesine almak gerekir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz