Papağanlar

Papağanlarda Cinsiyet Belirleme

4.8/5 - (81 votes)

Papağanların cinsiyetini belirlemek için çeşitli yollar vardır. Farklı Papağan türlerinde cinsiyet belirlemek için değişik yöntemlere başvurulmalıdır. Papağanlarda cinsiyet belirlemek, yetişkin papağanlar üzerinde daha iyi anlaşılır. Çünkü yavruyken cinsiyet belirlemek oldukça zordur.

Jako Papağanlarında cinsiyet belirlemek için 2 yol vardır. Birincisi DNA testidir. İkincisi ise Endeskopi’dir. Ancak tavsiye edilen ve kolay olan yol endeskopi’dir.

Kakadu Papağanlarında cinsiyet belirlemek için erkek papağanın gözlerine bakılır. Erkek papağanın gözleri siyahtır. Dişilerin gözü ise kırmızı renktedir.

Rozella Papağanında cinsiyet belirlemek için kuyruğa bakılır. Erkek papağanın kuyruk tüyü daha genişken, dişilerinki dar ve yapışık haldedir.

Cennet Papağanında cinsiyet belirlemek biraz daha zordur. Çünkü hem dişi hem de erkek papağan aynı renktedir. Ancak şu yolla cinsiyet belirlenebilir: Erkek ve dişi papağanlar bir araya geldiklerinde kuyruk tüylerinin duruşundan cinsiyet belirlenebilir. Dişi papağanın ayak aralıkları genellikle daha geniştir.

Sultan Papağanının cinsiyetini anlamak için ötüşlerine bakmak yeterlidir. Erkek Sultan Papağanı, çiftleşme sırasında dişi’yi kızıştırmak için değişik sesler çıkarır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

4 Yorum

 • Papağanlarda DNA analizi ile cinsiyetin belirlenmesi ülkemizde de artık mümkün.
  Uzman Veteriner hekimlerimiz tarafından yapılan moleküler cinsiyet belirleme analizi ile papağanınızın cinsiyetini 3-5 gün içerisinde öğrenebilirsiniz.

  Bize ulaşın: Labart Veteriner Teşhis Laboratuvarı
  Tel No: +90 506 217 34 97

 • Bu rozellalar hakında kimse doğru dürüst bişi bilmiyor konuşsnlarda hep tırt konuşuyor kimisi rengine,kuyruğuna bak diyor kimileride hareketlerine bakın diyor , harekete bakıyon erkek ama aynı kuş renginde ve kuyruğunda dişi duruyor yani çoğu biliyorum diye konuşanlatın çoğu tırt ?

 • Bu bilgiler çok işime yaradı. Bu yazı sayesinde Cennet Papağanımın cinsiyetini kolayca öğrendim. Papağan cinsiyetini belirlemeyi zor sanıyordum ama meğer çok kolaymış

  • Selamlar, bunları yapabilen yerleri belirtebilirmisiniz. 2 tane jako papağanım var ve cinsiyetlerini belirlemem gerekiyor