Papağanlar

Papağanların Beslenmesi

4.1/5 - (50 votes)

Papağanların sağlıklı gelişimleri ve sağlıklı yaşamları için doğru beslenme şarttır. Uzun ömrü olan Papağanlar doğru ve dengeli beslenmezse, ömrü kısalır, erkenden ölümler gerçekleşebilir.

Papağanların en sevdiği yiyecek çekirdektir. Petshoplardan temin edilebilecek olan ve Papağanlar için özel olarak hazırlanmış kutu yemler dışında, safran(aspir), kenevir, çamfıstığı ve yer fıstığını severek yerler. Bu yiyecekleri karışım halinde vermek en doğrusu olur. Karbonitrat takviyesi için; darı, kanarya tohumları ve mısır vermek oldukça yararlıdır. Mineral ihtiyaçları için çayır, kavak ağacı, kemik ve mürver ağacı dalı’nın zaman zaman verilmesi faydalı olur.

Genç Papağanlarda tüy dökülmesini ve noksanlığı önlemek amacıyla belirli aralıklarla; pişmiş et, peynir ve yumurta verilmelidir.

Aşırı kilolu Papağanlar için en iyi diyet tohumlar ve fıstıktır. Meyve ve sebze içeren besinlerin verilmesi gerekir. Görüldüğü gibi Papağanlar çok çeşitli yiyeceği yiyebilmektedir. Tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kuru yemleri daha öncede denildiği gibi karışım halinde vermek gerekir.

Bozuk ve bekletilmiş yiyecekler Papağanların sağlığı için çok tehlikelidir. Bu nedenle besinler Papağanlara her zaman taze olarak verilmelidir.

Papağan yemlerine ya da suyuna petshoplardan alınacak olan vitamin ve mineral takviyeleri de katılabilir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz