Papağanlar

Tüylü Gevezeler

tüylü gevezeler, papağan,zeki papağan
4.4/5 - (31 votes)

Not: Papağanlar tabii halde, ağaçlarda yaşayan tırmanıcı kuşlardır. Papağan bir daldan ötekine tırmanmak için kuvvetli pençelerinden başka kıvrık gagasından kuvvet alır. Papağanları evlerde de kafeslerde beslemek çok zor değildir.

Gerçekten bilgiç bir papağana rastlamak için, İspanya’nın Gırnata şehrindeki eski Sacre Monte semtine gitmek lazımdır. Burada yaşayan Amos adındaki on iki yaşındaki papağan, Livaro Sanchez adlı bir Endülüs çingenesinin malıdır. Amos’un tam yüzelli İspanyolca kelime bildiği söylenmektedir. En zeki papağanın 20-30’dan fazla kelime bilmediği göz önünde bulundurulursa, Amos tarafından bilinen kelime miktarı söylenen rakamın yarısı bile olsa bir rekordur. Amos üstelik ailenin çeşitli fertlerinin konuşmasını taklit etmek için ses tonunu değiştirmeyi de bilmektedir. Efendisi evden çıktığı zaman arkasından “Livaro sakın fazla şarap içeyim deme!” diye seslenmektedir.
Çocuklar okula gitmeye hazırlanırken de “Dikkat edin de kıçınıza tekme yemeyin!” diye bağırmaktadır.
Evin hanımına canı sıkılmış bir tavırla savurduğu ihtar şudur: “Marina, fazla sallanma, karnım acıktı!”
Aslında ailenin her bir üyesi papağana bir cümle öğretmiştir. Birbirlerine tatsız sözler söyleme görevi şimdi Amos’a yüklenmiştir.
Marifetli papağan ailesine para da kazandırmaktadır. Turistler, İspanyolcadan başka, İngilizce ve Fransızca kelimeler de bilen Amos’la sohbet edebilmek için 5 peseta ödemek zorundadırlar. Amos günün birinde çirkin bir ihtiyar kadına, “Öp beni güzel kız, benden korkman için sebep yok” demişti.
Amos’a ihtiyar kadının önceden haber alınan ziyaretinden önce tam iki saat uğraşarak bu cümleyi öğreten şakacının biri olmuştu.
Birçok papağan hikayesi vardır fakat bunların bazıları uydurmadır. Örneğin, Batmak üzere olan bir gemideki papağanın “Önce çocuklar ve papağanlar” diye bağırdığı söylenir. Fakat aşağıdaki videoyu izleyince siz de hak vereceksiniz ki çoğunda gerçeklik payı olması muhtemeldir. :)

Yorum Yaz