Sakalar, Bülbüller, İspinozlar

Bülbüller

3.3/5 - (3 votes)

Bülbüller, Kuş beslemeye yeni başlayanlar için çok uygun bir Kuş türüdür. Çünkü Bülbüller, uyumlu ve uysal’dır. Üretmesi ve yetiştirmesi oldukça kolay olan canlılardır. Bülbüllerin çok çeşitli renk yelpazesi bulunur. Bu özelliği, Bülbüllerin, Kuş besleyicileri arasında çok popüler olmasına neden olmuştur.

En bilinen ve yaygın olan türü Hint Bülbülü (Zebra İspinozu)’dür.

Bülbüller, tohum, çeşitli otlar ve yeşilliklerle beslenir. Bunun yanında özel olarak hazırlanan Kanarya yemleriyle de beslenirler.

Bülbüller, grup halinde yaşayan kuşlardır. Bu nedenle genişçe ve temiz bir kafeste veya kuşhane de barınmaları uygundur. Bu kafesin boyutu yaklaşık olarak 20 cm. olmalıdır. Havanın soğuk olduğu kış aylarında Bülbüllerin ısınmaları için gerekli ortam kurulmalı, ışıklandırma yapılmalıdır.

Bülbüller, oldukça kolay ürerler. Çiftleşmenin ardından yuva yapar ve en az 4 adet yavru doğar. Yavrular 14 gün içerisinde yumurtadan çıkar. Bülbüllerde çiftleşme dönemi 10. ayı doldurduklarında gerçekleşir. Dişi Bülbül kuluçkaya yatınca, rahat bırakılmaları gerekir. Aksi taktirde yumurta kaybı yaşanabilir. Bu dönemde yalnızca yeşilliklerle beslemesi yeterlidir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum

  • S.A.
    Sitenizi ziyaret ettim.Elinizde veya bildiğiniz kimselerde çin bülbülü,karatavuk(karabakkal),arap bülbülü varsa sahiplenmek istiyorum.Yardımınız olursa şimdiden teşşekkürlerimi iletiyorum.