Sazan Balıkları

Koi Balığı

Koi Balığı
5/5 - (1 vote)

Koi Balığı

Cyprinus carpio carpio yani ülkemizde bilinen adı ile Koi Balığı, ana vatanı olan Doğu Asya’dan gelmektedir. Otçul bir beslenme sistemine sahip olan bu balık özellikle buğday tohumu ile beslenmelidir. Kendi cinsindeki ve diğer cinslerdeki balıklara karşı barışçıl bir davranış şekline sahiptir. Genellikle saldırgan davranışlar içerisine girmez.

Genel Bilgiler

Koi Balığı dişileri dolgun bir vücut yapısına sahip olurlar. Erkekleri ise dişilere göre daha zayıf kalır. Bulundukları ortamda yüzmek için suyun orta ve taban seviyelerini tercih ederler. Bu balıkların yetiştirilmesi için en uygun su sıcaklığı 16 ile 32 derece arasında olmalıdır. Suyun ph derecesi ise 7 ile 8 arasında tutulmalıdır.

Erişkinlik dönemlerinde boyları 1 metreyi geçen bu balıklar aslında akvaryum balığı değildir ancak, boyları 1 metreden küçük olan balıklar en azından 500 litrelik akvaryumlarda yetiştirilebilir. Koilerin, Akvaryum’da beslenmektense geniş havuzlarda beslenmesi uygun olacaktır.

Kış aylarında suyun sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatarlar. Kış uykusunda oldukları dönemde bu balığa yem verilmemelidir. Boyutlarına göre uygun yerlerde bakıldığı ve iyi beslendiği sürece Koi Balığı 25 yıl kadar yaşayabilir.

Üreme

Havaların ısındığı dönemlerde oldukça fazla sayıda olan yumurtalarını bitkilerin üzerine bırakarak üremelerini gerçekleştirirler.

Yorum Yaz