Sazan Balıkları

Kristal Köpek Balığı

Kristal Köpek Balığı
Rate this post

Anavatanı Güneydoğu Asya, Tayland, Malezya ve Sumatra olan Balantiocheilos Melanopterus, ülkemizde bilinen ismi ile Kristal Köpek Balığı, hem etçil hem de otçul bir beslenme düzenine sahiptir. Kendi türündeki ve diğer türlerdeki balıklara karşı saldırgan değildir, sakin bir mizaca sahiptir.

Kristal Köpek Balığı

Akvaryum Şartları ve Bakım

Bulunduğu ortamda yüzmek için genellikle suyun orta seviyesini tercih eder. Yaşayabilmesi için suyun en uygun sıcaklığı 23 ile 29 derece arasında olmalıdır. Ph seviyesi ise, 7 ile 7 buçuk arasında tutulmalıdır. Maksimum 35 cm. büyüyen bir balık olduğu için 300 litre ve daha yukarısında hacme sahip olan Akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilir.

Genellikle 7 ile 12 yıl arasında bir ömür süren Kristal Köpek Balığı, yosun ve alg gibi bitkisel besinler ile beslenir. Bu balıklar etçil beslenme düzenine de sahip olduğu için yosun ve alglerin yanı sıra küçük canlılarla da beslenirler. Ilık suya sahip tropik akvaryumlarda kendi doğal hareketlerini rahat bir şekilde sergilerler.

Yaşadıkları akvaryumda bol bitkili bir dekorasyon oluşturulması doğaları açısından daha uygundur. Kristal Köpek Balığı fazla hareketli bir balık olduğu için akvaryumda sivri aksesuarlar bulundurulmamalıdır. Ayrıca saldırgan bir yapıya sahip balıklardan etkilenerek hasta olabileceği için kendisi gibi sakin mizaca sahip balıklar ile aynı ortamda bulundurulmalıdır.

Yorum Yaz