Sazan Balıkları

Labio

Labio
Rate this post

Labio

Labio balığı, doğada nesli tükenene dek Güneydoğu Asya’nın kayalık bölgelerinde yaşamış olan bir balık türüdür.

Labio, tropikal balık akvaryumlarında diğer balıklar ve kendi türleri ile barışçıl bir şekilde yaşarlar. Ancak büyümeye başladıkları zaman huyları da değişir ve zamanla hırçınlaşırlar. Bu nedenle karma akvaryumlarda beslenmeleri diğer balıklar için çoğu zaman sakınca oluşturmaktadır.

Genel Bilgiler

Labio balıkları hem etçil hem de otçul olarak beslenebilmektedir. Labiolar üremek için soğuk kış aylarını bekler. Kış aylarında suyun sıcaklığının düşmesiyle beraber yumurtalarını akıntıların daha az olduğu ağaç köklerindeki oyuk gibi yerlere bırakırlar. Bu nedenle akvaryumda da buna benzer bir ortam oluşturmanız bu balıkların üremesi için oldukça önemlidir. Labiolar kendilerine bir bölge belirler ve yumurtalarını bu bölgeye bırakırlar. Daha sonrasında ise bu bölgeyi korumak için ellerinden geleni yaparlar. Bu nedenle aynı akvaryumda iki tane erkek Labio balığının beslenmesi önerilmemektedir.

Labiolarda cinsiyet ayrımı yapabilmeniz için renk canlılığına bakmanız yeterli olacaktır. Labio balıklarının dişileri daha soluk tene sahipken, erkeklerinin teni daha parlak ve canlıdır. Labio balıkları ortalama olarak 21-25 derece sıcaklık aralığında yaşar. Bu nedenle akvaryumunuzun sıcaklığını buna göre ayarlamalısınız.

Yorum Yaz