Sazan Balıkları

Rasbora

Rasbora
Rate this post

Rasbora

Rasbora balıkları doğada Güneydoğu Asya, Tayland, Endonezya gibi birçok farklı coğrafi bölgede yaşar. Daha çok bu bölgelerdeki dağlık alanların yamaçlarında bulunan ve akan nehirlerde görülmektedirler. Rasbora balıkları hem etçil hem de otçul olarak beslenir.

Genel Bilgiler

Rasbora, hem kendi türleri hem de diğer türler ile barışçıl bir şekilde yaşayabilir. Bu da onların akvaryumlarda diğer balıklar ile aynı ortamda rahat bir şekilde kalabilmelerini sağlamaktadır.

Rasbora balıklarında cinsiyet ayrımı yapmak diğer birçok türe göre daha kolaydır. Bu türün erkekleri daha ince yapılıdır ve renkleri de dişilerinkine göre daha fazla göze çarpmaktadır.

Rasbora balıklarının sağlıklı bir şekilde üreyebilmesi için su sıcaklığının 24-27 derece arasında olması gerekmektedir. Bu sıcaklık altında yavrular yumurtadan yaklaşık olarak 30 saat içerisinde çıkarlar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra da ilk olarak infuseria ile beslenebilirler. Daha sonrasında ise beslenmelerine artemia ile devam edilmelidir.

Rasbora, akvaryumlarda doğru bir şekilde beslendiği takdirde 7 yıl kadar yaşayabilmektedir. Beslenecekleri zaman 8’li gruplar halinde beslemeyi tercih etmelisiniz. Çünkü bu balık türü bir sürü balığıdır. İdeal sayı 8’dir ancak 5-6 adet balığı beraber beslemek de kimi zaman yeterli olmaktadır. Ayrıca bulundukları akvaryumun ışık şiddeti az olmalı ve akvaryumda bol gölgelikli alanlar bulunmalıdır.

Yorum Yaz