Sazan Balıkları

SAE Balığı

SAE Balığı
Rate this post

SAE Balığı

SAE balığı doğada genel olarak Asya’nın her yerinde görülebilen bir balık türüdür. Hem etçil hem de otçul olarak beslenir. Balık, kendi türleri ve diğer türler ile barışçıl bir şekilde yaşayabilmektedir. Bu da akvaryumda kolay bir şekilde bakılabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Genel Bilgiler

SAE’lerde cinsiyet ayrımı yaparken yapılarına bakılmalıdır. SAE balığının dişileri dolgun bir yapıya sahipken, erkekleri biraz daha zayıf bir yapıya sahiptir. Dişiler ürerken düz yumurta dökerler. Bu yumurtalarını dökebilmeleri içinde suyun sıcaklığının 25-28 derece arasında olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra suyun pH derecesinin de 6,5-7,5 arasında olması gerekmektedir.

SAE balığı, büyüdüğü zaman 15 cm.’ye kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle akvaryum hacminin en az 100 litre olması gerekir. SAE balıkları genelde suyun orta ve dip kısmında yüzdüklerinden dolayı, suyun derinliğinin biraz daha fazla olması da iyi olacaktır. Bu balıklar, uygun ortam sağlandıktan ve kaliteli yemlerle beslendikten sonra 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bunun için beslenmelerine dikkat edilmeli ve suları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu balıklar besleneceği zaman en az 5’li gruplar halinde beslenmelidir.

Yorum Yaz