Su Kaplumbağaları

Deniz Kaplumbağaları

Deniz Kaplumbağaları
3.3/5 - (17 votes)

Deniz Kaplumbağaları

Deniz Kaplumbağaları denizde yaşayan en mükemmel hayvanlardan biridir. Sırt tarafı kırmızı ya da kahverengi tonlarında iken alt tarafı daha açık renkte sarı tonlarındadır. Bacakları kürek biçimindedir ve böylece yüzmeleri çok daha kolay olmaktadır.

Deniz kaplumbağaları yumurtalarını geceleri kumsala çıktıklarında bırakırlar. Öncelikle bir çukur açarlar ve daha sonra kazdıkları çukur içerisine yumurtalarını bırakırlar. Her deniz kaplumbağası gebeliğinde 100 yumurta civarında yumurta bırakmaktadır. Bu yumurtalar da gece ya da şafak vakti yumurtadan çıkar. Çünkü yönleri değişmektedir. Binlerce deniz kaplumbağası yumurtadan çıkıp denizdeki özgür yaşamlarına doğru gitmektedir. Ayrıca deniz kaplumbağaları yumurtalarını bırakmak için millerce uzaklıkta bulunan sahillere yüzerek bu konuda ne kadar özenli olduklarını da göstermektedirler. 100 yumurtadan en az 50’si denize ilk girdikleri anda diğer canlılara yem olmaktadır. Bu durum da onların nesillerinin daha az oranda çoğalmasına neden olmaktadır ve nesillerinin çoğalmasını zorlaştırmaktadır.

Deniz Kaplumbağaları ülkemizde koruma altında olan canlılardır. Çünkü giderek soyları tükenmektedir. Avlanma sorunları, soylarının tükenmesinde en önemli etkenlerden biridir.

Yorum Yaz

1 Yorum