Su Kaplumbağaları

Evde beslenebilecek kuşlar

Bourke muhabbet kuşu
Rate this post

Kuşların uçmaktan başka bilinen bir özelliği varsa, o da seslerinin tınısıdır. Bir kuşun ötüşü, sahibinin kulağına bir müzik gibi gelse de, herkes onu çok hoş bulmayacaktır.  Evde beslenebilecek bir çok kuş türü bulunmakla birlikte kafa şişirmeyen ve küçük ebatlı kuşlar apartman hayatı açısından daha makbuldür.

Bir kuşun sessiz olması, bakım gereksinimin az olacağı anlamına gelmez. Hala bol miktarda günlük zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyacı vardır.

Evde beslenebilecek kuşlar

Evde kuş beslemeyi düşünüyorsanız birkaç kritere dikkat etmelisiniz.

  • Çok gürültü yapmasın
  • Bakımı kolay olsun
  • Çok pisliği olmasın, koku yapmasın
  • Cana yakın, sevecen olsun
  • Güzel görünüşlü olsun

Muhabbet kuşu

muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu

 

Türkiye’de ve dünyada en çok beslenilen evcil kuş, muhabbet kuşudur. Küçük ebatlı olduğu için pisliği azdır. Muhabbet kuşları gün boyunca gevezelik etme eğilimindedir ama ses volümleri fazla olduğu için komşuları rahatsız etmez.

Ayrıca hareketli kuşlar olsalar da papağanlar kadar büyük kafese ihtiyaç duymazlar. Muhabbet kuşu kafesi zıplayıp oyun oynayabileceği ve kısmen uçabileceği kadar geniş ve yüksek olmalıdır.

Kanarya

Kanarya

Kanarya

 

Kanaryaların ebatları küçüktür. Bu yüzden büyük bir kafese ihtiyaç duymazlar. Pisliği de az olur. Genellikle ele alınmayı sevmeseler de, apartman sakinleri için ideal bir arkadaştır. Oldukça vokal olsalar da, küçük volümlü sesleri, yanlarında olmayanlar tarafından neredeyse fark edilmez.

Boyutları ufak ama çevik hayvanlardır. Bu sebeple tohum, sebze parçaları gibi yiyecek kalıntılarını etrafa dağıtma eğilimindedir..

İspinoz

İspinoz

İspinoz

Kanaryalar gibi, ispinozlar da kırılgan boyutları ve ürkek yapıları nedeniyle genellikle elle tutulamayan evcil hayvanlardır. Ayrıca gün boyunca sık sık ses çıkarsalar da minik sesleri daha büyük bir kuşunki kadar kolay taşınamaz. 

İspinozlar, küçük gruplar halinde tutulduklarında iyi iş çıkarırlar ve genellikle egzersiz için tek alanları olduğundan, mümkün olduğu kadar geniş bir muhafaza gerektirirler.

Sultan papağanı

Sultan papağanı

Sultan papağanı küçük kuş türlerinden biraz daha fazla yer kaplasa da, sesleri ve cıvıltıları nadiren komşuları rahatsız edecek seviyelere ulaşır. Papağanların çok fazla kişiliği vardır ve ıslık çalmayı öğrenme yetenekleri inanılmazdır. Bu kuşlar çoğu yaşam koşuluna kolayca uyum sağlayabilir ve diğer kuşlarla iyi geçinme eğilimindedirler. 

Cüce papağan

cüce papağan

Cüce papağan

Minik papağanlar, diğer birçok papağan gibi çığlık atma yeteneğinden yoksundur. Yumuşak cıvıltıları, en seçici komşuları bile rahatsız etmeye yetmiyor. Aktif ve oyuncu olan bu kuşlar, tüm gün bir yürümeye başlayan çocuğun enerjisiyle sallanabilir, zıplayabilir ve uçabilir. Yine de egzersiz yapmak için daha büyük bir türün alanına ihtiyaç duymazlar.

Pionus papağanı

Pionus papağanı

Pionus papağanı

Daha büyük bir kuş istiyorsanız, mavi başlı pionus veya bronz kanatlı pionus gibi pionus ailesinin üyeleri sessiz yapıları ile bilinir. Bu kuşlar uysal ve nazik olma eğilimindedirler ve ısırma eğilimleri yoktur. Ancak boyutlarına uyum sağlamak için büyük bir muhafazanın yanı sıra kafes dışı oyun süresi için alana ihtiyaçları var.

Bourke muhabbet kuşu

Bourke muhabbet kuşu

Bourke muhabbet kuşu

Avustralya’ya özgü olan Bourke muhabbet kuşları genellikle yumuşak, sessiz kuşlardır. Sadece orta derecede aktifler, ancak günde en az birkaç saat uçabilecekleri geniş bir alanı tercih ediyorlar. Bu kuşlar genellikle bakıcılarıyla yakın bağlar kurar ve ispinozlar gibi diğer barışçıl kuşlarla iyi geçinirler.

Senegal papağanı

Senegal papağanı

Senegal papağanı

Birçok papağan oldukça gürültülü ve talepkar olabilir, ancak Senegal papağanları sakin ve sessiz olma eğilimindedir. Bu kuşlar genellikle sadece bir kişiyle bağ kurar ve aileleriyle günlük etkileşim içinde gelişirler. Yalnızca orta büyüklükte bir kafes gerektirirler, ancak egzersiz ve zenginleştirme için mümkün olduğunca fazla kafes dışı zamana sahip olmalıdırlar.

Yorum Yaz