Su Kaplumbağaları

Kabuk Yumuşaması

Su Kaplumbağasında Kabuk Yumuşaması
4.9/5 - (126 votes)

Su Kaplumbağasında Kabuk YumuşamasıSu Kaplumbağaları‘nın kabukları, güneş ışığı eksikliği, Kalsiyum ve Vitamin eksikliğinden dolayı yumuşar. Kabuk yumuşaması, UV ışık eksikliğinin yanında yetersiz Vitamin D ve Kalsiyum alımı nedeniyle oluşur.

Kabuk yumuşaması bulunan bir Su Kaplumbağası‘nın kabuğuna dokunulduğu zaman lastik gibi esneme görülür. Sonraki aşamada ise bölgede iz kalması olarak ilerleyen bir hastalıktır. Kabuk yumuşaması hastalığının tedavisi Vitamin ve Kalsiyum takviyesi ile mümkün olmaktadır. Ancak en başta Kaplumbağa’nın UV ışık alımı sağlanmalıdır. Bu ışık ise Kaplumbağa eğer güneş ışığı alamıyorsa, UV florasan ve spotlar ile sağlanabilir. Bunun yanında Veterinerlerin yapacağı iğnelerle de tedavi gerçekleştirilebilir. Ancak çoğu veteriner Kaplumbağalar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından en iyi tedavi yolu UV ışık yansıtılması, kalsiyum ve vitamin takviyesi yapılmasıdır.

Kabuk sertleştirici damla kullanılması da kabuğun gerçek halini almasında faydalı olabilir.

Su Kaplumbağaları’nın kabuk yumuşaması hastalığı sonucunda yapılan etkili bir tedaviyle iyileşmeleri mümkündür. Bununla beraber bu hastalık nedeniyle kabukta kalıcı hasarlar görülebilir. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde Su Kaplumbağaları hayatını kaybedebilir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz