Kara Kaplumbağaları Su Kaplumbağaları

Kaplumbağa Bakım Önerileri

Kaplumbağa Bakım Önerileri
3.9/5 - (9 votes)

Su ve Kara Kaplumbağalarını evde en iyi şekilde beslemek için bakım önerilerini 5 maddeyle sıraladık.

Kaplumbağa Bakım Önerileri

1- Kaplumbağaların cinsiyeti, kabuğunun altına bakılarak anlaşılır. Kabuğun altındaki lekeler seyrek ve küçükse dişi, büyük ve sık ise erkektir. Erkeklerin alt kabuklarının dişilerin aksine içbükey yapıda oluşu da cinsiyet ayrımının bir başka yoludur.

2- Bilindiği gibi su ve kara Kaplumbağalarının bol güneş ışığına ihtiyacı vardır. Ancak Kaplumbağaları güneşlendirirken, gölge bir alan da mutlaka bırakılmalıdır.

3- Su Kaplumbağaları küçük kaplarda ve fanuslarda değil, geniş Akvaryumlarda beslenmelidir. Akvaryum içerisinde ısıtıcı, filtre ve kuru bölge mutlaka bulunmalıdır. Kara Kaplumbağaları için ise, teraryum içerisinde güneş ışığına olan ihtiyaçlarını karşılayacak olan UV lambası bulunmalıdır.

4- Kaplumbağalar, kaliteli özel yemlerle beslenmelidir. Ucuz ve süresi geçmiş yemler veya sürekli olarak insan besinleri ile beslenen Kaplumbağaların sağlığı, bir süre sonra bozulacaktır.

5- Su Kaplumbağaları etçil, Kara Kaplumbağaları ise otçul canlılardır. Su Kaplumbağalarına özel yemleri dışında küçük et parçaları, küçük balıklar, solucan gibi yiyecekler verilebilir. Kara Kaplumbağaları ise her türlü meyve ve sebzeyi afiyetle yiyecektir. Kaplumbağaları tek tip beslememeye özen gösterilmelidir.

Kaplumbağa Bakım Önerileri

Yorum Yaz

5 Yorum