Su Kaplumbağaları

Kaplumbağa nasıl uyur ?

Kaplumbağa nasıl uyur
Rate this post

Kara ve su kaplumbağaları popüler evcil sürüngenlerdir, ancak davranışları gizemli olabilir. Uyku, bu gizemli davranışlardan biridir, çünkü etrafta dolaşmıyorlarsa veya yemek yemiyorlarsa bir kaplumbağanın ne zaman uyanık olabileceğini söylemek zordur.

Uyku düzenleri ve uyku için ideal ortamlar türden türe değişiklik gösterir ancak ne tür bir kaplumbağaya baktığınıza bakılmaksızın hepsi bir noktada dinlenir. Bir kaplumbağanın normalde nasıl uyuduğunu bilmek, bu uyku düzenleri değişirse kaplumbağanızda bir sorun olabileceğine dair işaretleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Kaplumbağa nasıl uyur ? 

Hem kara kaplumbağaları hem de su kaplumbağaları uyur, ancak ne zaman dinlendiklerini söylemek zor olabilir. Kaplumbağalarda uyku durumu üzerine bazı araştırmalar yapıldı, ancak türlere ve sonuçlara göre değişiyor, bu nedenle kaplumbağalarda uyku hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Ancak bildiğimiz şey, kaplumbağaların dinlendiği, ancak uyanıklık ve uyku durumları arasındaki farkın diğer hayvanlarda ve insanlarda olduğu kadar dramatik olmayabileceğidir.

Evcil kaplumbağalar genellikle gün boyunca kısa hamlelerle uyurlar ancak aynı anda birkaç saat de uyuyabilirler. Su kaplumbağaları, kuru bir havuzda ya da başları sudan dışarı çıkarak saatlerce uyuyabilir, ancak su altında daha kısa süreler boyunca uyuyabilir, gerektiğinde nefes almak için ortaya çıkabilir. Kara kaplumbağaları su kaplumbağaları gibi yüzmezler, bu yüzden her zaman, her yerde uyuyabilirler.

Kaplumbağanın uykusuna etki eden faktörler

Birçok çevresel faktör, kaplumbağanızın uyku düzenini değiştirebilir. Kaplumbağanızın ortamı ideal değilse, kaplumbağanız olması gerekenden daha sık veya daha az uyuyabilir ve hatta bir hastalık geliştirebilir. Aşağıdaki faktörlerin belirli kaplumbağa türünüze uygun olmasını sağlamak, normal bir uyku döngüsünü teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Aydınlatma

Düzenli bir beyaz ışık döngüsüne sahiplerse, hem kara hem de su kaplumbağalarının tutarlı uyku düzenlerine sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Beyaz bir ampulün, sürüngenlerin göremediği kırmızı veya mor ışık yayan ampullerden farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Boyalı kaplumbağalar, kırmızı yanaklı su kaplumbağaları , kooterler, kutu kaplumbağalar ve harita kaplumbağaları dahil olmak üzere çoğu kaplumbağa gündüzleri hareketlidir. Bu nedenle geceleri daha fazla uyurlar. Düzenli ışık döngüsü önemlidir çünkü uyanık oldukları saatleri güneşin tadını çıkararak geçirirler. Kaplumbağanızın sürekli aydınlatması yoksa uyku döngüsü anormal olabilir.

Sığınaklar ve platformlar

Farklı kaplumbağaların nasıl ve nerede uyumayı sevdikleri konusunda farklı tercihleri ​​olsa da, her zaman bir kara kaplumbağasına barınak ve bir su kaplumbağasına platformu olan bir kuru yaşam alanı sağlamalısınız.

Kara kaplumbağalarının saklanacak bir yere, su kaplumbağalarının ise kuruyacakları bir iskeleye ihtiyacı vardır. Bu postlar ve rıhtımlar genellikle uyumak için tercih edilen yerler haline gelir. Açıklığı kesilmiş, yarım kütük, mağara oluşturmak için kaya yığınları ve evcil sürüngenler için tasarlanmış mağazadan satın alınan barınaklar olan plastik kapların tümü kara kaplumbağaları için kullanılabilir. PVC borular, kaya yığınları ve mağazadan satın alınan yüzer kaplumbağa platformları ile yapılan ev yapımı yüzer iskeleler, su kaplumbağalarının dinlenmesi için ideal seçeneklerdir. Kaplumbağanızın karada mı yoksa suda mı yaşadığına bakılmaksızın, sağladığınız barınak veya platforma kolayca sığabileceğinden emin olun.

Sıcaklık

Beyaz ışığa ek olarak, kaplumbağanızın uyku düzenindeki en büyük faktör kaplumbağanızın bulunduğu ortamın sıcaklığı olabilir. Kaplumbağalar ektotermik veya soğukkanlıdır, bu nedenle vücut sıcaklıklarını düzenlemek için ortam sıcaklığına güvenirler. Ortamları çok uzun süre çok soğuksa, daha fazla uyuyabilirler. Farklı kaplumbağa türlerinin farklı ideal sıcaklıkları vardır, bu nedenle kaplumbağanızın ortamının çok soğuk olmadığından emin olun.

Uyku ve brumasyon farkı

Brumasyon , sürüngenlerde meydana gelen bir kış uykusu şeklidir. Yıl boyunca kontrollü, sıcak bir ortamda tutulan kaplumbağalar yine de brumasyona uğrayabilir, ancak ortamlarının tutarlılığı, bunun meydana gelme olasılığını azaltacaktır. Brumasyon uykuya benzer, ancak brumasyonda vücut ısısı, kalp atış hızı ve solunum hızı uzun bir süre düşer. Kaplumbağalar günlerce uyanamayabilirler.

Yorum Yaz