Kara Kaplumbağaları Su Kaplumbağaları

Kaplumbağaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kaplumbağaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
3.9/5 - (162 votes)

Kaplumbağa Cinsiyet Ayrımı

Kaplumbağa’yı ters çevirerek kabuklarından tutun. İlk bakışta erkek Kaplumbağa’nın kuyruğu, dişininkinden daha uzundur. İris erkeklerde kırmızı iken, dişi Kaplumbağa’nın kahverengidir. Bazı türlerde, erkek Kaplumbağaların tırnakları çiftleşme sırasında tutmasının kolay olması için uzundur. Erkeklerin tırnaklarının uzun olması, kur döneminde de kullanılır.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere, alt kabuklarda, dişilerin desenleri seyrek ve açık renklidir. Erkeklerin ise rengi daha koyu ve sıktır. Kuyruğun bulunduğu yerdeki bağa uzunluğu da cinsiyet ayrımı için bize bazı ipuçları vermektedir.

Kaplumbağaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Erkek Kaplumbağaların arka bacaklarında “mahmuz” bulunur. Dişilerin kabuk şekli yassı iken, erkeklerin konkav’dır. Son olarak cinsiyet ayrımı tespitine yardımcı olan bir ayrım daha bulunur. Erkek Kaplumbağaların alt kabuğu iç bükey yapıdadır. Dişilerin alt kabuğu ise, tamamen düz şekildedir. Bu durum, elbette çiftleşme sırasında erkek ve dişiler arasındaki üst-alt kabuk uyumunun sağlanması için gelişmiştir. Bu duruma “plastron” adı verilir.

Kaplumbağa cinsiyet ayrımı tespitinde, farklı su ve kara Kaplumbağası türleri arasında bazı farklılıklar olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Yaz

5 Yorum