Su Kaplumbağaları

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası yaşı nasıl anlaşılır?

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası yaşı nasıl anlaşılır
5/5 - (1 vote)

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası yaşı nasıl sorusu sık sorulmaktadır. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası yaşını ancak yumurtadan çıkma tarihini biliyorsanız kesin tespit edebiirsiniz, diğer türlü sadece tahmin edebilirsiniz. Kırmızı yanaklı su kaplumbağasının yaşını yüksek doğrulukla tahmin etmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası yaşı nasıl anlaşılır ?

Kırmızı yanaklı su kaplumbağasının  kabuğunun boyutu ve rengi, kaplumbağanın karnındaki halkaların sayısı ve pençelerin boyutu, kaplumbağanın yaşı hakkında bir fikir verecektir.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağasının rengi

Kaplumbağanın rengini gözlemlemek, yaşını ölçmenin en kolay yollarından biridir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları yavruyken, göz kamaştırıcı bir renge sahiptirler. Genellikle açık sarı işaretli Kelly yeşili renkleri vardır. Bu gölge altı aydan 1 yıla kadar sürer.

Yaklaşık bir yıl sonra, parlak tonlar kaybolur ve biraz daha mat bir zeytin tonuna dönüşür.

Ve 2 yaşından sonra, kaplumbağa giderek daha koyu hale geldikçe kulakların arkasındaki imza kırmızı işaretler kaybolur. Aynı şekilde, kabuklar artık kahverengimsi veya hardal rengine sahip olacaktır.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağasının halkalarını sayma 

Sayma halkaları, kırmızı yanaklı su kaplumbağa yaşını belirlemenin kolay yollarından biridir. Halkalar kıtlık ve şölen dönemlerinde oluştuğu için, halkalardaki halka sayısını hesaplamak kabaca bir tahmin verecektir.

kaplumbağa yaşı belirleme

Bu, halkaların yaz ve kış gibi farklı mevsimler yerine, kaplumbağa açken veya tokken oluştuğu anlamına gelir.

Halka sayısını sayar ve 2’ye bölerseniz, kaplumbağanın yaşını kabaca tahmin etmiş olursunuz.

Kaplumbağanızın toplamda 16 halkası olduğunu varsayalım. 16’yı 2’ye bölmek 8’i verir. Böylece kaplumbağanızın yaşı, scute halkalarının sayısına göre 8’dir.

Ancak bu yöntem, olgun kaplumbağalarda, genç kaplumbağalarda olduğu kadar uygun ve doğru olmayabilir.

Daha yaşlı kaplumbağalarda halkalar çok kompakt ve birbirine daha yakındır. Bu nedenle, tam halka sayısını bulmak neredeyse imkansızdır.

Kaplumbağa kabuğunun ölçülmesi

Doğduğu zaman kırmızı yanaklı su kaplumbağasının kabuğu 2-3 cm boyundadır. Bir yaşını doldurduğu zaman yaklaşık 5 cm olur. İki yaşına girdiği zaman yaklaşık 10 cm olur. 4 yaşını bitirince ise 15-20 cm uzunluğunda olmaktadır.

4 yaşından sonra sağlıklı tahmin yapmak zorlaşmaktadır.

Kaplumbağa pençelerinin incelenmesi

Kırmızı yanaklı su kaplumbağasının pençeleri yavru iken boyuna oranla büyüktür. 2 yaşında iken pençeleri ve kuyrukları oldukça büyük olur. 2-3 yaşları arasında pençeler keskin ve dikenlidir.

Kaplumbağa büyüdükçe pençeler kısalır ve körleşir. Bundan da su kaplumbağasının yaşlı olduğunu anlarız.

Kaplumbağa kemiğinin incelenmesi

Şimdi, bu kesinlikle evde yapılabilecek bir şey değil. Ancak bilim adamları uzun süredir bir deniz kaplumbağasının yaşını belirlemek için iskelet kronolojisi adı verilen bir yöntem kullanıyorlar. Bilim insanların dediğine göre, kaplumbağa kemikleri, yaşı belirlemek için sayılabilecek yıllık halkalardan oluşuyor.

Fakat bu şekilde hesaplanan yaş bazen doğru çıkmayabiliyor.

Yetiştiriciye sormak 

Tamam, bu kulağa akıl almaz gibi geliyor, biliyorum. Ancak çoğu zaman kaplumbağanızı bir yetiştiriciden veya evcil hayvan dükkanından aldıysanız, doğum tarihi ve üreme tarihi hakkında tüm bilgilere sahip olurlar.

Yorum Yaz