Su Kaplumbağaları

Su Kaplumbağası Akvaryumu Kurulumu

Su Kaplumbağası Akvaryumu Kurulumu
3.3/5 - (49 votes)

Su Kaplumbağaları‘nın, “ölüm fanusu” olarak adlandırılan küçücük kaplarda beslenmemesi gerektiğine sitemizde defalarca değinmiştik. Bu kaplar yerine içerisinde ısıtıcı, filtre, kuru alan vs. bulunan geniş Akvaryumlar tercih edilmelidir.

Su Kaplumbağası Akvaryumu Kurulumu

Akvaryum seçimi yaptıldıktan sonra, içerisine suyu 28 derecede sabit tutacak ısıtıcı ve Akvaryum suyunu temizleyecek olan bir filtre monte edilmelidir. Filtre konusunda iç veya dış filtre arasındaki tercihi kendiniz yapabilirsiniz.

Akvaryum Taban Malzemesi

Taban malzemesi için iri çakıllar kullanılabilir. Dip çekiminin zor olmaması açısından ve Kaplumbağaları rahatsız etmeyecek, 3-5 cm. boyutunda, sivri kenarlı olmayan taşlar tavsiye edilmektedir.

Kuru Alan’ın Hazırlanması

Kuru alan’ın hazırlanışı için ya Akvaryum’un bir bölgesi çakıllarla doldurulur ya da kaya ve mango kökü kullanılır. Mango kökü, ne kadar yıkanırsa yıkansın suyu bir süre sonra sarı bir renge dönüştürür. Bu nedenle büyükçe bir kaya ya da çakılların doldurulmasıyla oluşturulacak bir kuru bölge hazırlanması daha uygundur.

Akvaryum’u süslemek ve daha güzel göstermek için canlı ya da cansız yapay bitkiler de dibe yerleştirilebilir.

Işıklandırma

Su Kaplumbağası Akvaryumu için gerekli olan bir başka konu ışıklandırmadır. Işıklandırma, hem UV lamba ile hem de ısıtıcı lamba ile sağlanır.

UV lamba’nın görevi, güneşten yeterince yararlanamayan Su Kaplumbağaları’nın Akvaryum ortamında bu ihtiyacını karşılamaktır. UV lambalar, Kaplumbağaların yedikleri besinlerde bulunan D vitaminini sindirebilmesi için gereklidir. Çeşitli markaların UV lamba modelleri bulunur. Fiyatı pek ucuz olmamakla beraber, Kaplumbağalar için büyük bir ihtiyaçtır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, UV lamba ile Kaplumbağalar arasında hiçbir engel olmamalıdır. Yani ışık doğrudan verilmelidir. Arada camın bulunması durumunda lambadan gerekli verim alınamaz.

Akvaryum’da bir başka gerekli malzeme ise, ısıtıcı lambadır. UV lamba dışında, ısıtıcı lambanın tek görevi kuru alanın ısı derecesini su sıcaklığının üstünde tutmaktır. Isıtıcı lamba sayesinde kuru alanın ısı oranı 2-3 derece daha sıcak olacaktır.

Isıtıcı ve Filtre

Isıtıcı’nın Su Kaplumbağaları için önemine daha önce de pek çok defa değindik. Isıtıcı, 28 derecede 24 saat boyunca açık bir şekilde kalmalıdır.

Akvaryum içerisinde filtrasyonun da sağlanması gerekir. Yavruyken pek sorun olmasa da, Su Kaplumbağaları büyüdükçe dışkıları da büyüyecek ve Akvaryum’un temizlenmesi daha zor bir hale gelecektir. Bu nedenle güçlü filtrelerle Akvaryum’un temizlenmesi sağlanmalıdır. İç veya dış filtreler ile Akvaryum içerisindeki dışkılar ve yem artıkları tamamen temizlenir.

Doğal filtrasyon için ise “şelale filtre” tercih edilebilir. Bunun yanında dip çekimi ile diplerde biriken pisliklerin suyu kirletmesi de engellenir.

Örnek bir Su Kaplumbağası Akvaryumu kurulumu:

Yorum Yaz

1 Yorum

  • mrb hediye almak istiyodum ama bakımını merak ettim ve petshop çalışanlarının söylemedikleri bir çok şey okudum sitenizde almak 5 dakikalık iş ama sorun bakabilmekte böylebi sitemi hazır bulabilecegim bir yer varmıdır acaba yardımcı olurmusunuz. [email protected] mail atarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.