Su Kaplumbağaları

Su kaplumbağası kış uykusundan nasıl uyandırılır ?

Su kaplumbağası kış uykusundan nasıl uyandırılır
Rate this post

S kaplumbağası kış uykusundan nasıl uyandırılır, uyandırıldıktan sonra ne yapmalı, nasıl beslemeli ve başka nelere dikkat etmeli ? Bu makalede bunlara dair ilgiler bulacaksınız.

Su kaplumbağası kış uykusundan nasıl uyandırılır ?

Kaplumbağanızı uyandırmak için birkaç saat sıcak bir odaya koymalısınız. Ve yavaş yavaş uyanmaya başlayacak.

Kış uykusundan çıkan kaplumbağasının su ihtiyacı olacaktır. Vücudundaki su ve nem miktarının gereken seviyeye ulaşması için kış uykusundan uyandırdıktan sonra ilk günlerde her gün sığ bir banyo yaptırmanız çok önemlidir.

Bu amaç için temiz, boş bir plastik dondurma kabı veya bir kase kullanın, ancak bunu yalnızca kaplumbağa için saklayın ve içindekileri her zaman lavabo yerine hijyenik nedenlerle dışarıdaki bir gidere boşaltın.

Kış uykusundan uyanan su kaplumbağasına nasıl banyo yaptırılır ?

Kabı, kaplumbağanızın ağzının seviyesine kadar ılık suyla doldurarak başlayın. Kaplumbağanızı koymadan önce suyu eklemelisiniz.

Bu, tamamen suya batmadan kafasını kolayca suya daldırmasını sağlayacaktır.

Ayrıca ambalaj üzerinde belirtilen talimatları dikkatli bir şekilde takip ederek suya bir vitamin solüsyonu da ekleyebilirsiniz. Özellikle belirli bir süre boyunca zararlı olabileceğinden, aşırı dozda dikkatli olun.

Kaplumbağanızı yaklaşık 10 dakika kadar burada bırakın, ancak kaplumbağanızın önceden tırmanmak istediğini fark edebilirsiniz, bu nedenle kaseyi her zaman yere koyun.

Bu, evcil hayvanınızın örneğin bir masadan yere yuvarlanma ve bunun sonucunda yaralanma riskinin olmayacağı anlamına gelir.

Kaplumbağanızın nasıl tepki verdiğine bağlı olarak banyolara yaklaşık bir hafta kadar devam edin. Bir kaplumbağa tamamen uyanık ve canlı olduğunda, sadece bir kap su bulunduğundan emin olun.

Kaplumbağanızın ara sıra banyoya devam etmek istemesi durumunda, tabanı güvenli ve kolayca devrilmeyecek bir kase seçin.

Kolay erişim sağlamak için su kabının kenarları nispeten sığ olmalıdır – bu tür kaseleri sürüngenler konusunda uzmanlaşmış evcil hayvan dükkanlarında bulabilirsiniz. Ayrıca, sürüngenler için güvenli bir dezenfektan kullanarak kaseyi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

Kaplumbağanıza her gün banyo yaptırmak, uyandıktan sonraki ilk birkaç gün içinde görmesine yardımcı olacaktır. Bu aşamada, göz kapaklarının yapışkan olması oldukça normaldir, bu nedenle bir kaplumbağa aksi takdirde gözlerini açık tutmakta zorlanacak ve yemeğini göremediği için düzgün bir şekilde yemek yiyemeyecektir.

Kaplumbağaların da iştahlarını korumak için sıcak tutulmaları gerekir. Beslenmeyi teşvik etmek için UVA ışığı yayan özel bir tam spektrumlu lambaya ve termostatik kontrollü bir ısıtıcıya yatırım yapın.

Ayrıca en az 26 derece bir güneşlenme noktası sağlamalısınız. Bunlar, hava dışarı çıkamayacak kadar soğuk veya nemli olduğunda bile kaplumbağanızın sıcak olmasını sağlayacaktır.

Kaplumbağanız yaklaşık 10-14 gün içinde iştahını geri kazanmış olmalıdır. Kış uykusundan uyanan su kaplumbağalarında iştah sorunu yaşanırsa hızla zayıflamaya başlayacaklardır.

Kış uykusundan uyanan su kaplumbağasına ne verilir ?

Kaplumbağanız, içgüdüsel olarak, vücudundaki su oranını artırmak için yüksek düzeyde su içeren sulu yiyecekleri arayacaktır, bu amaç için domates ve küçük salatalık parçaları değerlidir.

Aynı şekilde, daha yüksek düzeyde lif içeren gıdalar sağlamak da önemlidir. Genç karahindiba yaprakları artık ortaya çıkmaya başlıyor ve birçok kaplumbağa ile popüler bir yemek seçeneği. Mümkünse lahana vermeyin, çünkü bu, evcil hayvanınızın metabolizması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Kaplumbağanızın bağışıklık sistemini herhangi bir besin olmadan nispeten uzun bir süre sonra güçlendirmek için sunulan mamasına, sürüngenler için özel olarak satılan özel bir geniş spektrumlu vitamin ve mineral tozu ekleyebilirsiniz.

B12 veya siyanokobalamin olarak bilinen belirli bir vitamin, kaplumbağalar için önemli bir iştah uyarıcı olarak tanımlanmıştır ve bu, evcil hayvanınızın iştahını teşvik etmeye yardımcı olmalıdır.

Özel sürüngen çıkışlarından kaplumbağalar için temin edilebilen özel formüle edilmiş kuru yemler de vardır. Bunlar daha çok tam bir kuru köpek veya kedi mamasına benzer ve kaplumbağaların ihtiyaç duyabileceği tam bir vitamin ve mineral yelpazesi içerir.

Evcil hayvanınız kuru yem yiyorsa, ekstra olarak besin takviyesi vermenize gerek yoktur.

Su kaplumbağasının yemine su eklemeli miyim ?

Evet, kuru yemleri daha kolay sindirilebilir hale getirmek için biraz su eklemelisiniz. Fakat su oranı çok yüksek olmamalıdır. Aksi takdirde yemleri yiyemezler.

Islatılmış yemleri evcil hayvanınızın bölmesinde yalnızca yarım güne kadar bırakın, çünkü bir kez ıslandıklarında sıcak ortamlarda oldukça hızlı bir şekilde küflenebilirler. Bu, kaplumbağalarınızın sağlığını tehlikeye atabilir.

Kış uykusundan sonra su kaplumbağanızı tartın

Kaplumbağanızı uyanır uyanmaz tartın ve ardından sonbahara kadar ağırlığının nasıl değiştiğini gösteren bir günlük tutabilirsiniz.

Bunun nedeni, kaplumbağaların gelecek kışa hazırlık olarak yaz başlarında vücut yağ depolarını yeniden oluşturmalarıdır.

Kış uykusundan uyanan kaplumbağanın iştahının geri gelmesi uzun sürerse yılın ilerleyen zamanlarındaki beslenmesi sonraki kış uykusu için yeterli olmayabilir.

Her yıl kilo kayıtlarınızı kilo alma rehberi olarak kullanabileceksiniz.

Su kaplumbağası kış uykusundan ne zaman uyanır ?

Su kaplumbağalarının kış uykusu dönemi Ekim ile Nisan ayları arasıdır. Dolayısıyla Mart-Nisan aylarında su kaplumbağaları kış uykusundan uyandırılır. Kış uykusunun süresi küçük kaplumbağalarda maksimum 10 hafta, büyük kaplumbağalarda ise maksimum 14 hafta olmalıdır.

4 yaşından küçük su kaplumbağalarının kış uykusuna yatması sorun olabilmektedir. Bu sebeple 4 yaş altı su kaplumbağaları kış uykusuna sokulmasa daha iyi olur.

Su kaplumbağaları kış uykusunda iken vücut ağırlığının yaklaşık %6-7 sini kaybeder. Bundan daha fazlasını kaybederler ise ölümcül bir sorundur.

 

Yorum Yaz