Su Kaplumbağaları

Su kaplumbağası soğuk suda yaşar mı?

Su kaplumbağası soğuk suda yaşar mı
Rate this post

Su kaplumbağası beslemek isteyenler “Su kaplumbağası soğuk suda yaşar mı?” diye sormakta olup bu soru bir kaç farklı maksat ile sorulmaktadır.

Örneğin evin arka bahçesinde küçük bir havuz veya gölcük bulunabilir ve “Bu suya su kaplumbağası koysak İç Anadolu soğuğunda bu kaplumbağalar yaşar mı?” diye merak edilmektedir.

Veya evde su kaplumbağası besleme niyetinde olanlar ısıtıcı ekipmanları satın alıp almamayı değerlendirirken “acaba ısıtıcı kullanmasak, gece gündüz ısı farkları nedeniyle geceleri soğuyan suda su kaplumbağası yaşar mı?” diye merak edilmektedir.

Diğer bir düşünce ise “eve su kaplumbağası alsam kışın ben şehir dışında iken birkaç gün evde soğuk suda yaşayabilir mi?” şeklindedir. Bu sorulara bu makalede cevap verilecektir.

Su kaplumbağası soğuk suda yaşar mı?

Evcil kaplumbağalar çok eğlenceli olma potansiyeline sahiptir. Birçok çocuk, kaplumbağaların ne kadar sevimli olduklarından dolayı gerçekten harika olduğunu düşünüyor.

Sırf onları ilginç arkadaşlar olarak bulduğunuz için bir evcil kaplumbağayı yetişkin olarak beslemek isteyebilirsiniz. Bir kaplumbağaya bakarken, onu güvende tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemli olacaktır.

Pek çok insan hava ve suyun soğuk olmasının su kaplumbağasına ne tür etkileri olacağını merak etmektedir.

Su kaplumbağaları soğuk suda hayatta kalabilir. Bazı türler dondurucu soğukta bile hayatta kalabilir. Fakat pet shoplarda satılan evcil su kaplumbağaları ılıman iklim hayvanları olduğundan soğuk suda bakılamaz.

Su kaplumbağalarının soğuk suda bile hayatta kalabilecek olmaları sürekli olarak soğuk suda yaşayabilecekleri manasına gelmez. Kaplumbağalar da diğer tüm sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Diğer bazı hayvanlar gibi vücut ısılarını kontrol edemezler.

Bu, kaplumbağaların olmaması gereken sıcaklıklara maruz kaldıklarında hastalanabilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle kaplumbağaları çok soğuk suda tutmak akıllıca değildir.

İdeal olarak, kaplumbağaları güvende tutmak için suyun oda sıcaklığına yakın olmasını isteyeceksiniz. Yani en az 22 derecelik bir suda yaşamalıdırlar.

Kaplumbağalar çok soğuk suya maruz kaldıklarında şok durumuna girebilirler. Bu durumda kalp atış hızları yavaşlayacak ve ayrıca daha düşük kan dolaşımına sahip olacaklardır. Bu durumda kalan kaplumbağaların ölüm riski oluşmaktadır.

Açık alanda kaplumbağa bakımı olur mu ?

Diyelim ki evimizin bahçesinde gölet var. Bu gölette su kaplumbağasına bakabilir miyiz ?

Doğada yaşayan su kaplumbağaları sıcak ve soğuğa karşı toleranslıdır. Ülkemiz tatlı sularında da su kaplumbağaları yaşamaktadır. Bununla birlikte pet shoplarda satılan su kaplumbağaları ılıman iklime uygun canlılardır. Bu yüzden onlara sadece evde bakabilirsiniz. Eğer bahçenizdeki havuza koyarsanız gece gündüz ısı farkları nedeniyle bir süre sonra bağışıklık sistemleri zayıflar ve ölürler.

Soğuğa dayanıklı  ve açık alanda da bakılabilen bazı su kaplumbağaları vardır. Bunlardan özel olarak getirtebilirseniz ve Akdeniz veya Ege’nin ılıman bir yerinde yaşıyorsanız bu tür kaplumbağaları evinizin havuzunda bakabilirsiniz. Kaçmamaları için muhafaza yapmanız gerekir.

Evcil su kaplumbağası teraryumunda ısıtıcı kullanmasam olur mu ?

Böyle bir durumda suyun soğuk olması nedeniyle kaplumbağa uzun yaşamaz.

Birkaç günlüğüne şehir dışına çıksam kışın soğuk ev ortamında su kaplumbağası yaşayabilir mi ?

Su kaplumbağasını kendiniz gibi düşünebilirsiniz. Kışın birkaç gün kalorifer yakmazsanız ölmezsiniz ama hasta olursunuz. Kaplumbağa da birkaç gün idare eder ama hastalanması muhtemeldir. Hastalığa bağlı olarak ölebilir de.

Yorum Yaz