Su Kaplumbağaları

Su Kaplumbağası Yem Seçimi

Su Kaplumbağası Yem Seçimi
4.5/5 - (39 votes)

Balıklar ile birlikte çoğu insanın evlerinde beslemeyi tercih ettiği hayvanlar su kaplumbağalarıdır. Bakımları ve yem seçimleri kolay gibi gözükse de aslında bu kabuklu canlıların yaşlarına göre oldukça değişen bir besin çizelgeleri mevcuttur.

Su Kaplumbağası Yem Seçimi

Doğduklarından itibaren ilk bir sene içinde tüm hayvan dükkânlarının ve veterinerlerin önerdiği kurutulmuş karides taneleri en uygun yem seçimi olacaktır. Her miktarını ayarlamanın kolaylığı hem de kaplumbağanın gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri yoğun halde içerdiklerinden tercih sebebi olmaktadırlar. 6. aydan itibaren ek vitamin takviyesi yapılabilir fakat bu raddeden sonra kaplumbağa gelişkin hayata başlayacağı için bir veteriner tavsiyesi almak en uygun tercih olmalıdır.

Hayvan büyüdükçe marul benzeri her türlü yeşilliği yiyebilir. Özellikle ağız yapısının gelişmediği zamanlarda bu tarz yumuşak besinler çiğne ve sindirmede hayvana kolaylık sağlayacaktır.

Tatlı su kaplumbağaları erişkin dönemlerinde beyaz ve kırmızı et dahi yiyebilmektedirler. Bu hayvana oldukça faydalı olacağı gibi iyi haşlanıp temizlenmediği veya suyuna karıştığı durumlarda hastalığa sebep olabilmektedir.

Yorum Yaz