Sürüngenler

Brezilya Gökkuşağı Boa Yılanı

Brezilya Gökkuşağı Boa
Rate this post

Ana vatanı Kuzey ve Güney Amerika olan Brezilya Gökkuşağı Boa (Brazilian Rainbow Boa), boagiller ailesine üye olan zehirsiz bir yılan türüdür. Ömrü 15-20 yıl kadardır. Boyu ise 2 metreyi aşabilmektedir.

Beslenme ve İsim

Doğada fare, kuş ve bazı amfibyum türleriyle (Kurbağa gibi) beslenen bu sürüngenin nehir ve göl kenarları, bataklıklar, ormanlık bölgeler temel yaşam alanlarıdır. İsmini, sırtında bulunan desenlerden dolayı almıştır. Işıkta desenleri parlayarak, turuncu-kırmızı bir renge bürünür.

Yaşam Şartları

Brazilian Rainbow Boa, sadece geceleri aktiftir. Gündüzlerini çoğu zaman güvenli ve sakin alanlarda dinlenerek geçirir. Havanın kararmasıyla beraber avlanmaya başlar. Aynı zamanda iyi birer yüzücü olan bu yılanlar, 22-30 derece arasında bulunan ısılarda yaşar. Geceleri en az 20 derece sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Nem oranı ise %60-80 arasıdır.

Erişkinliğe 5 yaşından itibaren ulaşırlar. Çiftleşmenin ardından dişilerin gebelik süresi 5 aydır. Kuluçka süresi ise 10 hafta civarıdır. Genellikle Kasım ila Ocak ayları arasında üreme dönemine girerler.

Bir Ev Hayvanı

Cezbedici görünümü nedeniyle pek çok hayvanseverin ilgisini çekmiş, böylelikle ticaret için kullanılmaya başlanmıştır. Doğada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Brezilya Gökkuşağı Boası, son 30 yıl içerisinde dünya’nın pek çok ülkesinde evlerde beslenmeye başlanan yaygın bir ev hayvanı haline gelmiştir. Uygun ortam koşulları sağlandığında, teraryumda sorunsuzca yaşayabilirler. Sahiplerine karşı hiçbir saldırgan tutumları yoktur. Yine de dikkatli olmak ve ani hareketlerden kaçınmak gerekir.

Yorum Yaz