Sürüngenler

Dwarf Monitor

Dwarf Monitor

Dwarf Monitor

Dwarf Monitor, Savannah Monitor’e göre çok daha küçük boya sahip olan Avustralya kökenli bir sürüngen türüdür. Oldukça sosyal bir tür olduğundan dolayı en az bir çift halinde yaşarlar.

Bakımı kolay olmakla beraber özellikle yetişkinleri ele alınmaktan hoşlanmaz. Yavruluktan itibaren ele alıştırıldığı takdirde ısırma huyunu kazanmaları zorlaşır.

Yetişkin bir Dwarf Monitor’un boyu 80 cm.’yi bulabilir. Bu nedenle geniş teraryumlarda bakılmasının yanında teraryumun içerisinde iyi bir dekor oluşturmak gerekir. Güneş ışığına sürekli ihtiyaç duyarlar. Teraryum ortamında bu ihtiyacı UV lamba ile karşılamak mümkündür.

Beslenme

Dwarf Monitorlerin ana beslenme kaynağı canlı yemlerdir. Un kurdu, çekirge, hamam böceği gibi besleyici yemlerle beslenmeleri karşılanabilir. Günde 1-2 defa yemlemenin yanında teraryum içerisinde bir kapta temiz su her zaman bulunmalıdır.

Üreme

Dwarf Monitor 6 ayın ardından erişkin hale gelerek çiftleşmeye hazır hale gelir. Dişiler yılda birkaç kez çiftleşebilir ve bir defada 20’ye yakın yumurta bırakır. Yavru alabilmek ve yumurtaların bozulmasını engellemek için incubatore ihtiyaç vardır.

Yorum Yaz