Sürüngenler

Golden Gecko

Golden Gecko
Rate this post

Golden Gecko Vietnam kökenli bir Gecko türüdür. Ele alınmaktan hoşlanmaması ve ısırma huyu Leopard Gecko ve Crested Gecko gibi türlerin aksine popüler olmasını engellemiştir.

Yetişkin bir Golden Gecko ortalama 20 cm.’lik bir boya sahiptir. Kendisini tehlikede hissettiğinde kuyruğunu bırakması ve ölü taklidi yapması başlıca özellikleridir. Bu sayede yırtıcı hayvanlardan kurtulma şansı bularak kaçma fırsatı yakalar. Bıraktığı kuyruğun yerine zamanla yenisi çıkar.

Vietnam kökenli olduğu için sıcak bir iklimde yaşadığı bilinmektedir. Gündüz vakitlerinde en az 30 derecede, geceleri ise 23-24 derece sıcaklıkta yaşar. Nem faktörü de Golden Gecko için çok önemlidir. Yaşam alanında nem oranı en az yüzde 60 olmalıdır. Bu oran yüzde 80’e kadar çıkabilir.

Teraryumları geniş olmalı ve mağara benzeri saklanma alanları oluşturulmalıdır. Nem ve ısı oranı sabitlenmeli, beslenmeleri canlı yemlerle (böcek gibi) karşılanmalıdır. Ara ara verilecek olan -yaşadığı bölgede yetişen- meyvelere de hayır demezler. Mango ve muz gibi tatlı meyveleri büyük bir afiyetle yerler. Su ihtiyaçlarını karşılamak için bir kap yerine, spreyle teraryuma su sıkmak gerekir. Çünkü doğada su ihtiyaçlarını genellikle yaprakların üzerine düşen yağmur damlalarını içerek karşılarlar.

Yorum Yaz