Sürüngenler

Kaliforniya Kral Yılanı

Kaliforniya Kral Yılanı
2.6/5 - (9 votes)

Kaliforniya Kral Yılanı, doğada çoğunlukla ABD’nin Kaliforniya, Utah, Oregon ve Arizona gibi eyaletlerinde yaşar. Ormanlık bölgeler, tarlalar, çöller ve kayalık alanlar en çok görüldüğü yerlerdir.

Eşsiz ve ilgi çekici desenleri sayesinde popülerliğini günden güne artırmaktadır. Uygun yaşam koşulları sağlandığı takdirde, teraryumlarda rahatlıkla beslenir. Başlangıçta insanlara karşı agresif bir tutum sergilese de, zamanla alışır ve ele alınmaktan büyük bir keyif duyar.

California King Snake

Temel Özellikleri

Kaliforniya Kral Yılan, ortalama 2 kilo ağırlığındadır. Boyu 160 cm.’yi bulur. Doğada çoğu yılan türü gibi fare, kuş, diğer yılanlar ve bazı kertenkele türleriyle beslenir. Ömrü ortalama 30 yıldır.

Kaliforniya Kral Yılanı 3 yaşına kadar yavru sayılır. 3-4 yaşından itibaren olgunlaşarak üreme dönemine girer.

7 farklı türü bulanan Kral yılan’ın, farklı renk ve desende bulunan türleri bulunur. En bilinen çeşidi siyah-beyaz renk çeşitliliğine sahip olan türlerdir. Tüm Kral yılan türlerinin ortak özelliği gözlerinin yuvarlak ve geniş olması, pullarının parlak ve pürüzsüz olmasıdır.

Kaliforniya Kral Yılan (California King Snake), çoğunlukla tabanda gezer ve buralarda avlanır. Ancak bazen avcılardan kaçmak için ya da avının peşine düşmek için ağaç dallarında ve su içinde görülebilirler.

Kaliforniya Kral Yılanı

Türleri

1- Lampropeltis getula californiae
2- Lampropeltis getula splendida
3- Lampropeltis getula holbrooki
4- Lampropeltis getula getula
5- Lampropeltis getula nigra
6- Lampropeltis getula floridana
7- Lampropeltis getula nigrita

Üreme Dönemi ve Çiftleşme

Kral yılan, Nisan-Temmuz ayları arasında çiftleşme dönemine girer. Isı derecesi arttıkça dişi ve erkekler çiftleşmeye hazır hale gelir. Çiftleşmenin ardından gebelik aşağı yukarı 2 ay sürer ve kuluçka süresi bundan biraz daha fazladır. 70-80 gün boyunca dişi, kuluçka’ya yatar. Dişi Kral yılan, 8-15 adet kadar yumurta bırakır.

Yavrular, yumurtadan 25 cm. civarı uzunluğunda çıkar.

Yorum Yaz