Sürüngenler

Leopard Gecko Bakımı

Leopard Gecko
4.5/5 - (2 votes)

Leopard Gecko Bakımı

Leopard Gecko, gündüz uyuyup gece aktif olan bir sürüngendir. Bir Kertenkele türü olan bu sevimli sürüngen, Gekogiller ailesine mensuptur. Çok çeşitli renk ve desen yapısına sahiptir.

Leopard Gecko’nun Beslenmesi

Leopard Gecko’lar yalnızca canlı yemlerle beslenir ve etçildir. Canlı olmayan yemleri kabul etmemektedir. Maşa yardımıyla cansız bir yemi sallayarak Leopard Gecko’nuzu kandırabilirsiniz ancak bu hem sağlıklı olmayacak, hem de her zaman işe yaramayacaktır. Leopard Geckolar temel olarak böceklerle beslenmelidir. Wax worms ve cırcır böceği ana besinleri arasında yer alır. Bunun yanında hamam böceği, sinek, solucan, pinky, karınca gibi canlı yemleri de severek yerler. Leopard Geckolar besinleri parçalamadan, tek parça halinde yediklerinden dolayı ağızlarına sığabilecek boyutta yemler verilmelidir. Çekirge, sert kabuğundan dolayı sindirimi zor olduğundan bu sürüngenlere verilmemelidir.

Gecko yemlerine belirli aralıklarla vitamin damlatarak, vitamin ihtiyaçları karşılanabilir.

Teraryuma her zaman, uygun bir kap içerisine temiz su koymayı unutmamak gerekir.

Leopard Gecko’nun Temel Özellikleri ve Bakımı

Leopard Gecko, diğer pek çok sürüngene göre bakımı daha kolay olan bir hayvandır. Gerek çok büyümemeleri, gerekse büyüleyici görüntüleri, onları dünyada hızlı bir şekilde yayılan bir ev hayvanı konumuna getirmiştir.

Leopard Geckolar ele gelmekten de çok hoşlanırlar. Özellikle sahibine alıştığı zaman hiçbir şekilde strese girmeyecektir. Bazı sürüngenler gibi agresif davranış göstermezler. Teraryum ortamında 20-25 yıla kadar yaşayabildikleri görülmüştür.

Leopard Gecko, yaşına göre şu şekilde sıralanır:

Yavru: 1-6 ay
Ergen: 7-18 ay
Erişkin: 18 ay ve üzeri

Leopard Gecko Teraryum

Leopard Gecko Teraryumu

Teraryum tabanına halıfleks, toprak ya da kağıt havlu koyarak taban malzemesi kurulur. Kum, iri taş, çakıl gibi malzemeler taban malzemesi olarak kullanılmamalıdır. Dekor olarak; ağaç kabukları, kaya gibi malzemeler kullanılabilir. Leopard Geckolar karanlık bir ortamda saklanmak ister. Bu nedenle onlara mağara benzeri karanlık bir ortam oluşturulmalıdır. Bunun için saksıyı toprağa gömerek mağara benzeri bir ortam oluşturabilirsiniz. 1 Gecko için en az 30×30 cm. boyutunda teraryum seçilmelidir. Gecko sayısı arttıkça teraryum genişletilmelidir.

Teraryumun içi, günlük olarak temizlenmelidir. Her gün düzenli olarak bakteri oluşumunu ve kötü kokuları önlemek için dışkılar alınmalıdır. Aylık olarak ise, teraryum ve içerisindeki malzemeler tamamen temizlenmelidir.

Leopard Gecko

Teraryum’da Isı ve Işıklandırma

Teraryum’un içerisinin ısısı en az 25 derece, en çok 33 derece olmalıdır. Bunun için teraryumun içi, alttan ısıtmak için ısıtıcı pad ve benzeri malzemelerle ısıtılmalıdır. Isı derecesini görebilmek için teraryumun içerisine bir adet termometre monte edilmelidir.

Isıtıcı lamba ise, günün 15 saati açık kalmalıdır.

Leopard Geckolar, gece aktif oldukları ve zamanlarının çoğunu saklanarak geçirdikleri için, ışıklandırmaya gerek yoktur. Teraryum içerisinde gözlemleme yapılmak isteniyorsa ışıklandırma yapılabilir.

Yorum Yaz

6 Yorum