Sürüngenler

Mısır Yılanı

Corn Snake
5/5 - (5 votes)

Evcilleşmesi kolay olan, insanlarla çabuk uyum sağlayan, zehirsiz ve çok farklı renk çeşitlerine sahip olan Mısır Yılanı (Corn Snake), dünya’nın en popüler yılan türünden biridir. Aynı zamanda meraklıları tarafından evlerde beslenmesi en çok tercih edilen yılan türüdür.

Mısır Yılanı yani Corn Snake, insanlarla çok iyi anlaşır ve alıştıktan sonra ele alınmasından rahatsızlık duymaz. Çok nadir olarak ısırır. Canlı yemin yanında, cansız yemlerle de beslenmesi önemli bir ayrıntıdır. Boyu 100 cm. civarına kadar ulaşır. Bu anlamda pek büyümez. 100’ü bulan renk çeşidiyle dikkat çeker. Haftalık olarak beslenerek bir hafta boyunca yediği besini sindirir. Evde beslenmesi daha önce dediğimiz gibi kolaydır. Bunun yanında bakımı için fazla harcama yapmak gerekmez. Teraryum ortamında üremesi de yapılabilir.

Köken

Doğada ABD’nin Güneydoğu kesimlerinde orman ve çayırlarda yaşar. Yaşadığı bölgeler genellikle nemli ve ılıktır.

Ele Alıştırma, Tutuş ve Isırma

Mısır Yılanı ele alınması ve tutuşu en kolay olan yılan türlerinden biridir. Bu yılanları ele almadan önce elin temiz ve kokusuz olmasına dikkat edilmelidir. İnsandan yılana veya yılandan insana mikrop geçişini engellemek için eller temiz olmalıdır. Yılan ele alındıktan sonra da elin yıkanması gerekir.

Ele alındıktan sonra ısırması durumunda öncelikle şunu bilmek gerekir, bu yılanların dişleri adeta bir çengel gibidir. Avları hareket ettikçe dişleri etine daha çok batar ve kaçmasını önler. Bu nedenle çengele benzer dişleri insan etine girdiği zaman doğruca çekmek yerine başka yöntemler aramak gerekir. Çekmeler sonucunda yırtılmalar ve yaralanmalar kat kat artacaktır. Yılan ya yukarı doğru çekerek ısırması önlenmeye çalışılmalı ya hareketsiz olarak bir süre beklenmeli ya da yılanın kafası soğuk suya sokulmalıdır. Hareketsiz beklemek yılanın sizin bir av olmadığınızı anlaması nedeniyle bırakmasıyla sonuçlanır. Soğuk suya sokulduğunda ise ağzını hızlı bir şekilde açacaktır.

Mısır Yılanı, korktuğunda ve strese girdiğinde ısırır. Bunun dışında insanlarla uyumlu ve sakin bir yılan türü olarak bilinir. Ancak deri değiştirme dönemlerinde agresif olacağı için ele almaktan kaçınmak gerekir.

Yılan ele alındığında elle kafasını kavramak yerine, elinizi yılanın altına koyun ve serbest hareketine izin verin. Bu şekilde yılanın sakin kalması sağlanarak tehdit altında olma algısı oluşmayacaktır. Mısır Yılanı eğer saldırgan davranışlar gösteriyorsa yılanın üzerine havlu koyarak tutmak veya eldiven kullanmak gerekebilir. Burada en önemli faktör, yılanı tutma şeklidir. Sakin kalmak ve ani hareketlerden kaçınarak uygun bir tutuş şekli benimsemek gerekir.

Yorum Yaz

5 Yorum