Sürüngenler

Nil Timsahı

Nil Timsahı
3.8/5 - (50 votes)

Kuzey ve Güney Afrika ülkeleri dışında Afrika’nın çoğu yerinde görülen Nil Timsahı, asıl olarak Nil nehri kıyılarında ve Madagaskar’da yaşar.

Göl, nehir, bataklık kenarlarında yaşar ve bu bölgelere yumurta bırakır. Avlanmaları yine buralarda gerçekleşir. Günlerinin çoğu güneş altında dinlenerek geçer. Nil Timsahı’nın boyu 7 metreyi bulabilir. Dişiler, çiftleşmenin ardından 40-50 adet yumurta bırakarak, 10-15 hafta süreyle kuluçkaya yatar.

Doğada yaşadıkları su ısıları yaz-kış 26-28 arasıdır. Güneşe sürekli ihtiyaç duyarlar. Timsahlar doğada dinlenmek için karaya çıkarak güneşin altında saatlerce yatmaktadır.

Evde Timsah Beslemek

Timsahların boyu metrelerce uzayabilir. Yukarıda denildiği gibi 7 metreyi bulabilmektedir. Bu hayvanlara yiyecek yetiştirmek de bir süre sonra imkansız hale gelecektir. Üstelik büyüdükçe daha tehlikeli bir hale gelerek hem sahibine karşı hem de çevredeki insanlar için büyük bir tehlike teşkil eder. Yavruyken beslenebilir olarak görülen bu canlıları küçücük teraryumlara sıkıştırarak beslemeye kalkmak da aslında hiç doğru değildir. Üstelik yavruyken bile hiçbir şekilde evcilleştirilemezler. Doğası gereği saldırgan ve vahşidir. Timsahlara büyük bir havuz veya bahçe ayırmak mümkün olsaydı, beslenmesi belki mümkün olabilirdi. Ancak bu durumda bile insanlar için ciddi bir tehdit oluşturacağı bir gerçektir.

Tüm bu nedenler dolayısıyla, yavru bile olsa evde Timsah beslemek büyük bir yanlış olacaktır.

Günümüzde, tüm bu gerçeklere rağmen ticari amaç güden bazı kişiler tarafından, yavru Timsahlar satışa sunulmaktadır.

Yorum Yaz

3 Yorum